Winiety w Szwajcarii. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – wzorem lat poprzednich przedstawiam poradnik na rok 2018.
Winiety w Szwajcarii 2018
Winiety w Szwajcarii obowiązują na niemal wszystkich autostradach; w zasadzie nie ma możliwości aby przejechać ten kraj i jej nie potrzebować. Dodatkowe opłaty pobierane są za przejazd niektórymi tunelami. Poruszający się motocyklem zmuszeni są do zakupu takiej samej winiety jak pojazdy do 3,5t.
Poniższa mapa prezentuje odcinki wymagające winiety (kolor czerwony) oraz wolne od opłat (kolor żółty):
Za brak ważnej winiety lub za jej nieprawidłowe umocowanie grozi mandat 200CHF płatny na miejscu (dodatkowo będziemy zmuszeni do kupna naklejki). Jeśli nie zapłacimy od razu, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową i najpewniej skończy się karą administracyjną. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.
Jak wypełnić winietę?
W przypadku Szwajcarii nie musimy niczego wypełniać. Winietę wystarczy tylko nakleić we właściwym miejscu – u góry na środku szyby, w lewym (strona kierowcy) górnym lub w lewym dolnym rogu. W przypadku motocykli, winietę naklejamy u dołu szyby (od wewnętrznej strony) lub na widocznej, niewymiennej części.
Gdzie kupić winietę?
Naklejki można kupić na stacjach benzynowych/poczcie/punktach sprzedaży w Czechach, Austrii, Niemczech lub na granicy ze Szwajcarią ustawić się na pasie dla ludzi nieposiadających winiety (rzadko kiedy zdarzają się duże kolejki). Winietę można też kupić w sklepie PZM (jedyny autoryzowany sprzedawca w Polsce), ale ich ceny są bardzo wysokie.
Ile kosztuje szwajcarska winieta w 2018 roku?
W tym roku nastąpiły pewne zmiany – jest taniej. Szwajcarzy co prawda postawili na prostotę i oferują tylko winiety roczne w cenie 40CHF/36,5€/154PLN (są to oficjalne ceny dyktowane przez Szwajcarię). Przez winietę roczną należy rozumieć upoważnienie na przejazd autostradami ważne od 1.12.2017 do 31.1.2019 (14 miesięcy). Wiele osób zapomina o tej zasadzie lub jest przekonana, że winieta jest ważna 12 miesięcy od daty zakupu, co często kończy się mandatem.