Winiety w Austrii 2017. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

91

Uwaga! Aktualna wersja poradnika (na rok 2018) znajduje się TUTAJ.

Winiety w Austrii. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – wzorem lat poprzednich przedstawiam poradnik na rok 2017.

Winiety w Austrii 2017

Podobnie jak w przypadku Republiki Czeskiej większość autostrad, a w szczególności te które są używane jako trasy „przelotowe”, wymaga winiety. Istnieją także odcinki które wymagają dodatkowej opłaty; są to głównie tunele. Zbliżając się do drogi wymagającej posiadania winiety zostaniemy o tym fakcie kilkukrotnie poinformowani takim znakiem:

Winiety w Austrii

Winiety w Austrii ©diepresse.com

Poniższa mapa prezentuje odcinki wymagające winiety (kolor pomarańczowy) oraz dodatkowej opłaty z kontrolą wideo (kolor zielony):

Winiety w Austrii 2017 - mapa dróg płatnych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 – mapa dróg płatnych ©asfinag.at

Za brak ważnej winiety lub za jej nieprawidłowe umocowanie grozi mandat do 120€ wzwyż, płatny na miejscu. Jeśli nie zapłacimy od razu, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową i najpewniej skończy się karą od 300 do 3000€. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.

Jak wypełnić winietę?

W przypadku Austrii nie musimy niczego wypełniać. Winietę naklejamy w lewej, górnej części przedniej szyby, tak aby była dobrze widoczna, ale nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu; ewentualnie w okolicy lusterka wstecznego. Kawałek z kodem kreskowym powinniśmy mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli.  Na szybie powinna się znajdować tylko jedna austriacka winieta w tym samym czasie (jest to szczególnie ważne na odcinkach z kontrolą wideo).

Winiety w Austrii 2017 - wzory winiet 10-dniowych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 – wzory winiet 10-dniowych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 - wzory winiet dwumiesięcznych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 – wzory winiet dwumiesięcznych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 - wzory winiet rocznych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 – wzory winiet rocznych ©asfinag.at

Gdzie kupić winietę?

Winiety są dostępne na prawie każdej stacji benzynowej na terenie Austrii. W Polsce, Niemczech czy Republice Czeskiej dostaniemy je na przygranicznych stacjach benzynowych, ale radzę kupić winietę najwcześniej jak się da – kolejki w ostatnich punktach przed granicą bywają gigantyczne (szczególnie w okresach świątecznych lub wakacyjnych). Naklejki można także kupić w punktach PZM. Na terenie Niemiec w punktach ADAC lub wysyłkowo za pośrednictwem ich sklepu internetowego.Ile kosztuje austriacka winieta w 2017 roku?

W stosunku do ubiegłego roku opłaty uległy bardzo niewielkiej zmianie. Ceny winiet w Austrii w 2017 roku wynoszą:

MotocykleSamochody osobowe
Winieta roczna34,40€86,40€
Winieta dwumiesięczna13,00€25,90€
Winieta 10-dniowa5,10€8,90€

Dodatkowe opłaty za przejazd:

OdcinekOpłata
A9 Phyrnautobahn12,00 €
A9 Pyhrnautobahn / Bosruck5,00 €
A9 Phyrnautobahn / Gleinalm8,50 €
A10 Tauernautobahn11,50 €
A11 Karawanken-Autobahn7,20 €
A13 Brennerautobahn9,00 €
A13 Brennerautobahn (Stubai)2,50 €
S16 Arlberg Schnellstraße9,50 €

Na koniec polecam obejrzeć poniższy film o winietach w Austrii:

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

91 komentarzy

 1. Jadę w trasę.Wiedziałem,że winiety a Austrii i Czechach są potrzebne.Tu dowiedziałem się ile kasy potrzebuje :)Super stronka dziękuję

 2. Witam. Na stronie o Czeskich winietach jest napisane że przyczepa – bezpłatnie. A jak to jest z opłatą za przyczepę w Austrii ? Pzdr.

   • Kuba, nieprawda – nie potrzeba GO-Box jeśli pojazd ciągnący ma do 3,5t, to na przyczepę nie potrzeba dodatkowej winiety ani GoBoxu – tak piszą wszędzie poza Twoim poradnikiem 🙂 Sprawdź jeszcze raz proszę aby nie wprowadzać ludzi w błąd – chyba, że to ja źle rozumiem, ale sprawdzałem na kilku stronach.

 3. Czy dobrze rozumiem, że jeśli wyjeżdżam na 2 tygodnie i muszę przejechać przez Austrię, to lepiej będzie kupić dwa razy winietę 10-dniową w pierwszą i w drugą stronę?

 4. Winiety zakupiłem na pierwszej stacji benzynowej w Czechach
  Za 10 dni Czechy i Austria zapłaciłem 570 koron.
  Płatność kartą.
  Kupowałem winiety w Polsce przed wyjazdem i widzę, że przepłacalem i to sporo.
  Polecam taka formę nabycia winiety.
  Zaraz ruszamy do Włoch ?
  Po noclegu za Brnem ?

  • nie kupujcie w pierwszym sklepie za granicą bo przeplacicie , polecam stacje benzynowe , kolejek raczej nie ma , nie zdążysz wypić kawy i juz masz winiete 🙂 winiete czeska kupuj w Czechach a austryjacką w Austrii.

   • Marek Wierzbicki on

    Jadę pierwszy raz – przez Niemcy, Austrię, do Włoch. Mam pytanie, bo ciągle mnie to męczy, w momencie przekroczenia granicy Niemiecko-Austriackiej – ile mam czasu/km aby zanabyć winietę? Od samej granicy już droga jest płatna, czy dopiero po paru kilometrach? Niechciałbym przegapić momentu, i wpakować się w mandat.

 5. Witam,
  Jadę na 14 dni do Wloch. Jeśli chodzi o Czechy to sprawe załatwia winietka miesięczna ale jeżeli chodzi o Austrię to raczej 2 x 10 dni. I tu pytanie: czy mogę na samym początku kupić 2 wińiety tylko z innymi datami ?? By sie na powrocie już nie bawić ?? Pozdrawiam

 6. Cześć Kuba,
  W sierpniu chce jechać do Chorwacji przez Niemcy i Austrie czy wystarczy mi winieta 10 dniowa jeżeli wjadę do Austrii 07.08 a wyjadę 16.08 bo gdzieś słyszałem za winieta 10dniowa to tak naprawdę jest na 9dni Czy to prawda?
  Pozdrawiam

 7. Witam, mam pytanie. Jeśli kupię winietę i czeską i austriacką, to skąd wiadomo od kiedy mi się ona będzie liczyć? Bo w tekście jest napisane, że ja nic nie muszę uzupełniać. To ktoś mi podczas kupowania gdzieś odznaczy jakąś datę, czy jak? Proszę o wytłumaczenie, bo tego nie rozumiem. Dziękuję

  • Tak jak w przypadku winiety czeskiej, pierwszy dzień ważności winiety określają przedziurkowany miesiąc i dzień miesiąca (widoczne na rancie winiety). Dziurki robi to sprzedawca lub my sami.

 8. witam w sierpniu wyjeżdżamy na 10 dni do Włoch, gdzie najlepiej kupić Winety na Czechy i Austrię, w Polsce czy na trasie proszę o odpowiedz dziękuję i pozdrawiam

 9. a jak kwestia caravaningu? czy z przyczepą całym zestawem o dmc >3,5tony mogę liczyć jeszcze na winiety czy pozostaje e-myto w formie go-boxu?

 10. Witam. Zamierzam wybrac sie do Inssbrucka przez Arlbergtunnel na S16. Gdzie pobierana dodatkowa oplata? I Jaki mniej więcej to koszt

 11. witam,
  czy na dodatkowo płatne odcinki muszę pomimo dodatkowej opłaty mieć winietę…chodzi o to, że będę przejeżdżać przez Austrię do Włoch od strony Niemiec (Ga-Pa), wobec czego do Insbrucka nie będę potrzebować winiety (pojadę niepłatnymi drogami) a od Insbrucka będę miał tą dodatkowo płatną. Wobec czego czy muszę kupować winietę, czy wystarczy tylko ta dodatkowa opłata na odcinku INsbruck -granica?

  • Witam,
   dodatkowa opłata to coś za co musimy dopłacić dodatkowo, poza opłatą za winietę. NA tych odcinkach poza winietą trzeba po prostu uiścić extra opłatę na bramkach. Dlatego lepiej będzie od razu kupić winietę i jechać cały czas autostradami.

 12. Witam
  Gdzieś czytałem, że w Austrii policja lubi się czepiać wszystkiego co jest przyczepione do szyby i wg niej utrudnia widoczność. W związku z tym moje pytanko : czy ma jakieś znaczenie to czy winietę austriacką i słoweńską przykleję obok siebie czy jedna pod drugą (oczywiście jak będę wracał do Polski) a może muszę usunąć winietę słoweńską po przekroczeniu granicy słoweńsko-austr. No i przy okazji – czy w Słowenii nie ma z tym jakiegoś problemu?

  • Jeśli policja czepiałaby się 2 winiet, to jak mieszkańcy Austrii czy Słowenii mogliby wyjeżdżać za granicę… Chodzi raczej o ludzi którzy „kolekcjonują” winiety na przedniej szybie i to faktycznie ogranicza pole widzenia.

  • Witam. To jest fakt. Jak trafimy na nieodpowiednią osobę i mamy za szyba np. maskotkę lub videorejestrator to mandat + konfiskata. Dlatego ka kamerkę mocuję nie na szybie tylko na lusterku.

 13. Witam. W artykule brakuje informacji że każdy pojazd który w dowodzie rejestracyjnym ma wpisane że jest ciężarowy (np. kombivan peugeot partner) musi mieć drugą winietę. Nazywają to ekowinieta z normą emisji spalin.

 14. Witam. Mogę potwierdzić że każdy pojazd ciężarowy musi mieć ekoplakietkę, jednak dotyczy to na razie tylko wschodnich landów. Na domiar złego, do aut ciężarowych poniżej 3,5t, nie da się załatwić takiej plakietki przez internet, a trzeba się osobiście stawić w austriackiej stacji kontroli pojazdów. Dobre jest to iż plakietka jest ważna bezterminowo. Ponadto nie każdym autem możemy wszędzie wjechać bo zależy to od klasy emisji spalin naszego pojazdu (co jest zaszyfrowane w kodzie VIN). Lepiej o tym pamiętać bo za brak plakietki zapłacimy karę, coś koło 1700eur!!! W necie są dostępne szczegółowe informacje (mapki, wymagane normy) również po Polsku.

  • Mam pytanie jadę do włochy ,planuje trasę lubawka – hradec kralove – znojmo – hollabrunn w astrii i tam planuje kupić winietę na stacji w nocy ,czy tam dojadę bez problemu , przez czechy planuje jechać bez winiety według gogle map nie powinienem mieć problemu , proszę o konkretne odpowiedzi do tej trasy u mnie

    • nie zgodze sie , jadąc w strone mikulova z miedzylesia jedziesz wzdłóż ich ekspresówki za Brnem i jesli sa korki w szczycie to bedziesz szybciej niż oni , wystarczy ze wlaczysz w polskiej nawigacji zeby omijała platne drogi , sprawdzone osobiscie w 2014,2015,2016 w drodze do chorwacji , Slowenska winieta to tez nie porozumienie [tak na marginesie]

 15. Andrzej Abramowicz on

  Oprócz winiet i opłat za auyostrady, Austriacy żądaja też opłat za tzw. drogi widokowe, np. Grossghlockner Hohtauern.
  Czy wiesz, jakie inne odcinki dróg spoza klasy A i S są dodatkowo płatne? Chodzi mi szczególnie o okolice Salzburga (Salzkammergut).
  Możesz pisać na priv’a

  • To nie jest do końca tak, że opłaty za inne drogi we wpisie to opłaty drogowe. Są to opłaty za wjazdu do parków narodowych i krajobrazowych (coś jak w USA) i to kwestia indywidualna danego miejsca. Każde miejsce musisz niestety wygooglować sam.

 16. Witam jadę do Tourist Village Europe, Via Monfalcone, 12, 34073 Gr z Rybnika pierwszy raz czy wiesz jakie odcinki drogi w Włoszech muszę płacić i ile a drugie pytanie czy na stacjach paliwowych kupię winiety wjeżdżając do Czech czy Austrii bo w Polsce średnia cena to Czech 75zł 10dni Austria 64zł 10dni .Pozdrawiam

   • Cześć. Przejechalem dziś Austrię i dopiero w Chorwacji zorientowałem się że mam w zlym miejscu przyklejona winiete Austri i Sloweni. W necie wyczytałem że grożą mi bardzo duże mandaty z kamer bo kontroli żadnej nie miałem. Czy można to jakoś odkręcić gdzieś zadzwonić czy teraz tylko czekanie na mandaty?

    • Jeśli videokontrola faktycznie nie złapie winiety to najprawdopodobniej dostaniesz mandat w ciągu 2 maksymalnie 3 tygodni. Co to znaczy w złym miejscu? Jeśli otrzymasz list z mandatem, to zawsze możesz spróbować odwołać się od decyzji mailowo – potrzebna będzie oryginalna winieta.

 17. Przykleilem wszystkie trzy winiety w prawym dolnym rogu nad znaczkiem numeru rejestracyjnego. Na powrocie kupuje dwie nowe winiety

 18. Czy koś z was kupował winete 10 dniową w Czechach na pierwszej stacji Eurooil za ganicą jadąc A1 pod Ostavą,bo są różne opinie że nie można ich tam kupić, a jak nie tam to gdzię?

 19. Jadę do Słowenii przez Czechy i Austrię …czy policja wymaga dodatkowego wyposażenia w aucie np kamizelki itp, czy oprócz winiet będę musiała dodatkowo płacić za bramki?

 20. Ireneusz Altaner on

  Witam wybieram się na zugspitze kolejka w Austrii czy tam też będzie mi potrzebna winieta? Będę jechał od strony Garmisch.

 21. Witam kupiłem winiete na Czechy i w ADAC przedziurkowali mi wrzesien zamiast sierpnia na paragonie data poprawna. Czy ryzykować i jechać czy kupić nową? Wyjazd za 2 dni

 22. Witam.
  Fajny blog, bardzo przydatne informacje.
  Odnośnie zakupu winiet. Ostatnio jechałem ze Słowacji do Wiednia. Winiet austriackich w Polsce w PZMocie nie kupiłem ze względu na wysoka cenę i okazało się że miałem rację i zaoszczędziłem. Jadąc droga D2/E58, kilkadziesiąt kilometrów przed Bratysławą, przy okazji obiadu na stacji benzynowej i tankowania, kupiłem po zwykłych cenach bez żadnych dodatkowych marż winietę austriacką i czeską ( bo wracałem potem do PL przez Czechy). Miła pani zrobiła dziurki w odpowiednich miejscach i kłopot z głowy. Nie warto przepłacać.

 23. Witam
  Jechałem wczoraj z Insbrucku do Verony, wykupiłem Vinetę 10 dniową, ale za Insbruckikem zaskoczyły mnie bramki i opłata 9 EURO i tak samo na powrocie-pomimo wykupionej winety

 24. Darek.Witam.W Austri za samo posiadanie rejestratora trasy na pokladzie samochodu grozi kara 10 000 EURO.A jesli kogos nagrasz i upoblicznisz to ta osoba ma prawo ciagac cie po sadach z powodztwa cywilnego.Austriacy cenia sobie swoja prywatnosc.Tak wiec rada zeby rejestrator wieszac na lusterku jest psu na bude,lepiej wyrzucic to urzadzenie do scieku przed wjazdem do Austri.Pozdrawiam.

 25. witam pytanko bo wjechałem do Austrii i nie miałem winiety ale tylko przejechałem z 1 km i zjechałem z drogi do miasta i tą samą drogą wracałem. Trasa Lindau Bergenz. CZy jest mozliwość że uchwyciła mnie jakaś kamera i przyjdzie mi jakiś mandat???

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.