Winiety w Czechach 2016. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

167

Uwaga! Aktualna wersja poradnika znajduje się TUTAJ.

Winiety w Czechach. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – wzorem lat poprzednich przedstawiam poradnik na rok 2016. Tym razem nasi południowi sąsiedzi przygotowali dość sporo zmian, więc jeśli czytaliście mój zeszłoroczny wpis, to tym razem radzę sprawdzić coś więcej niż tylko rozdział poświęcony cenom.

Czy winiety w Czechach są obowiązkowe?

To zależy którymi drogami chcemy się poruszać. Generalnie większość autostrad i dróg ekspresowych, w szczególności te które są używane jako trasy „przelotowe”, wymaga winiety. Jeśli dany odcinek nie wymaga winiety to będzie o tym informował poniższy znak:

Winiety w Czechach – znak informujący o braku opłaty za przejazd.

Winiety w Czechach – znak informujący o braku opłaty za przejazd. ⓒmotorway.cz

W stosunku do ubiegłego roku, sytuacja w 2016 uległa zmianie. Największą z nich jest brak opłaty za przejazd w okolicach Brna. Odcinki płatne ilustruje poniższa mapa (kolorem żółtym oznaczono drogi objęte obowiązkiem posiadania winiety):

Winiety w Czechach – mapa dróg płatnych w 2016 roku.

Winiety w Czechach – mapa dróg płatnych w 2016 roku (kliknij aby powiększyć). ⓒmotorway.cz

Musimy pamiętać, że za brak ważnej winiety grozi mandat. Tak samo jak w 2015 roku jego wysokość wynosi do 5000KCZ (około 830PLN) w formie mandatu płatnego na miejscu oraz do 100 000KCZ (!) jeśli dojdzie do postępowania administracyjnego. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.Jak wypełnić winietę?

Wypełnienie winiety jest banalnie proste. W puste pole winiety wpisujemy długopisem numer rejestracyjny samochodu którym chcemy się poruszać. Odrywamy mniejszy kawałek winiety i zatrzymujemy go. Powinniśmy go mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli. Następnie naklejamy właściwą naklejkę w prawym dolnym rogu przedniej szyby, tak aby była dobrze widoczna, ale nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu. Winieta jest ważna nawet jeśli tablice rejestracyjne uległy zmianie.

Gdzie kupić winietę?

Winiety są dostępne na prawie każdej stacji benzynowej i urzędzie pocztowym na terenie Republiki Czeskiej. W Polsce dostaniemy je na przygranicznych stacjach benzynowych, ale radzę kupić winietę najwcześniej jak się da – kolejki w ostatnich punktach przed granicą bywają gigantyczne. Jeśli mamy nieco więcej czasu, to tak jak pisałem trzy lata temu:

Naklejki można też kupić w punktach PZM (także wysyłkowo) lub na niektórych stacjach benzynowych. Na terenie Niemiec w punktach ADAC lub wysyłkowo za pośrednictwem ich sklepu internetowego.

Ile kosztuje czeska winieta w 2016 roku?

W stosunku do 2015 roku opłaty nie uległy zmianie. Zmienił się za to znacznie wzór graficzny winiet. Obecnie część którą odrywamy i zatrzymujemy do kontroli znajdziemy na dole naklejki, a okresy ważności rozróżnia nie tylko kolor, ale i kształt geometryczny. W przeciwieństwie do Polski, motocykle są zwolnione z opłat. Ceny winiet w Republice Czeskiej w 2016 roku wynoszą:

 • Winieta roczna (R) – 1500 CZK
Winiety w Czechach - wzór winiety rocznej na rok 2016.

Winiety w Czechach – wzór winiety rocznej na rok 2016. ⓒmotorway.cz

 • Winieta miesięczna (M) – 440 CZK
Winiety w Czechach - wzór winiety miesięcznej na rok 2016.

Winiety w Czechach – wzór winiety miesięcznej na rok 2016. ⓒmotorway.cz

 • Winieta 10 dniowa (D) – 310 CZK
Winiety w Czechach - wzór winiety 10-dniowej na rok 2016.

Winiety w Czechach – wzór winiety 10-dniowej na rok 2016. ⓒmotorway.czKlikając dowolny przycisk poniżej motywujesz mnie do dalszej pracy:

 

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

167 komentarzy

 1. Hej przepraszam ale mam tak skrajne informacje że wolę zapytać jeszcze raz proszę napisać czy jadąc do zoo do Ostravy potrzebuję winiety według tego powinnam http://www.motorway.cz/motorway-net a według Ciebie nie , proszę podać adres strony z której Pan bierze aktualizacje?

  • Informacje o drogach płatnych biorę zawsze ze źródła czyli z czeskiego GDDKiA – „Státní fond dopravní infrastruktury”. Strona do której zalinkowałaś, jak sam jej opis wskazuje, pokazuje mapę dróg w Czechach, a nie mapę dróg płatnych. Odcinek do Ostrawy od strony Polski nie wymaga winiety.

   • D1 jest bezpłatna na odcinku od granicy PL do ostatniego węzła w Ostrawie Droga nr 11 włącznie. A więc nie potrzebujesz winiety do Zoo 🙂

 2. Witam wyjeżdżam 17 sierpnia do Czech na Hip hop kemp który odbędzie się w Hardec Králové czy będę musiał zakupić winiete? Wyjeżdżam z Kielc

 3. Witam
  Mam pytanie,czy ktos wie czy winieta czeska roczna jest wazna tylko dany rok kalendarzowy,czy 365 dni.
  Chodzi mi o to ,czy jesli np;w pazdzierniku kupie roczna winiete czeka to bedzie wazna tylko do 31 grudnia,czy tez do nastepnego roku do pazdziernika?

 4. Witaj,
  wybieram sie do Karlova Studanka, czy na jakiejś z tych moich 3 tras będzie potrzebna winieta:
  1.Glucholazy-Zlote Hory-Wbrno pod Pradziadem-Karlova Studanka.
  2.Karniow-Bruntal-Karlova Studanka.
  3.A1 w kierunku Ostrawy-Kravare-Bruntal-Karlova Studanka.
  Wiem, ze dałeś mapę podglądu ale jakos nie bardzo kumam.
  Bardzo dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam

  • Mapa pochodzi od strony Czeskiej i lepszej raczej nie znajdziesz. Wyznacz swoją trasę na Google Maps i porównaj potem z mapką. Generalnie drogi na północnym wschodzie są bezpłatne, ale A1 od Ostrawy w dół wymaga winiety.

   • Dziekuje za odpowiedz, te trasy wypisywałem z gogle map, właśnie tak zrozumiałam z mapki która jest na pana stronce ze te 2 pierwsze trasy ( o których pisałam) nie wymagają winiety ale wolałam sie pana zapytać i upewnić zeby nie dostać mandatu. Jeszcze raz dziekuje za szybka odpowiedz.Pozdrawiam

 5. Dzień dobry
  Chce pojutrze jechać z Wrocławia tylko do Wiednia i z powrotem , czy jest możliwe przejechanie tej trasy bez winiety zarówno czeskiej jak i austriackiej ?Google maps dał nawet fajną prostą propozycje gdy odznaczyłem w opcjach „unikaj opłat ” W porównaniu do płatnej wersji droga jest krótsza o ponad 150 km ale dłuższa o 27 minut :). Czy można zaufać tej trasie ? Dziękuje zawczasu za pomoc i pozdrawiam.

  • Dojechać darmowymi drogami na pewno się da. Pytania są dwa – czy Google na pewno ma dobre informacje (w to byłbym skłonny uwierzyć) oraz jak wygląda realny czas przejazdu.

 6. A jak w Czechach z nawigacją? Słyszałem, że nie można mocować jej na środku tylko po lewej stronie przedniej szyby.

 7. Witam, wyjeżdżam na urlop do Chorwacji, jadę przez Czechy, pytanko : kupuje winietę na 1 miesiąc, wyjeżdżam 29 sierpnia a wracam 10 września – jak wygląda oznaczenie, dziurkowanie winiety? nie będzie problemu? w tym wypadku liczy się od daty dziurkowania 30dni?
  Dzięki ;]

 8. Witam, jak najlepiej z Lądka do Pragi aby ominąć kupowanie wieniety? E67? Czy wtedy nie muszę mieć wieniety? Jedziemy na jedną noc

 9. Będę jechał na lotnisko do Ostrawy i zastanawiam się czy musze mieć winetke czy nie, bo jednak wg. opisu jak i mapy to ciężko określić czy będzie ona mnie potrzebna. Pozdrawiam 😉

   • Rozumiem, ale gdybym jechał autostradą A1 i czeską D1’ką i taką trasą goo.gl/t1p0qx (nie przez Cieszyn) to wujek Google powiadamia że ta trasa nie obejmuje odcinków płatnych. I patrząc na załączoną mapkę dróg płatnych ta trasa wygląda na taką na której winiety nie obowiązują. Może się mylę ale to są tylko moje obserwacje i porównania, dlatego chce się upewnić.

  • przelicznik przelicznikiem ale już na mopie okolicach Katowic (dokładnie nie pamiętam nazwy ale chyba „Halemba”) winieta na 10 dni jazdy po Czechach kosztuje 75zł. Kurs kursem ale im bliżej granicy tym drożej

 10. Witam pytanie odnosnie odcinka Hradec Kralove do Klodzka. Z mapki jaka Pan wkleil wynika ze nie z myto.cz ze ta. Moze sie Pan orientuje?

  • Napisze raz jeszcze – mapa ktora zamiescilem na blogu to mapa oficjalna, dane pochodza z czeskiego ministerstwa. Mapa z myto.cz zawiera wszystkie drogi glowne, niekoniecznie platne (albo planowane jako platne po zakonczeniu trwajacych budow).

 11. Dzień dobry Panie Kubo. Mam dylemat. Wyjeżdżamy z rodziną do Pragi na koncert 4 listopada. Poprosiliśmy kolegę, który często jest w Czechach o zakup winiety, żeby mieć wszystko wcześniej przygotowane. Ten , nie znając daty naszego wyjazdu, zakupił winietę, która nie jest przedziurkowana. Co teraz mam zrobić ? Proszę o radę, pozdrawiam Iwona.

 12. Witam mam pytanie. Wypisujac czeska winiete to mam rejestracje wpisac tylko w pole w czesci nie do przyklejenia tylko do zachowania czy w ta czesc do przyklejenia tez 🙂 pisze o winietce 10 dni z gory dziekuje za odpowiedz 🙂

 13. A czy po wjeździe od strony A1 od Gorzyczek od razu trafia się na autostradę czeską? Czy tez nie i można kupić winietę tam gdzieś na stacji benzynowej po przekroczeniu granicy, na 10 dni?

 14. Witam mam pytanie pojechałem z rodzinka do Pragi na cały dzień (od strony Szklarska Poręba) i nie za kupiłem winiety (myślałem że tj.w Polsce wyjeżdżam na płatny odcinek to kupuje bilet i jadę). Policja mnie nie zatrzymała. Czy otrzymam mandat i w jakiej kwocie np.z monitoringu?

 15. Czy wjeżdżając do Czeskiego Cieszyna drogą E75 do pierwszego ronda zjeżdżając drugim zjazdem („w lewo”) powinienem martwić się brakiem winiety? Z mapki wynika, że ten krótki odcinek jest nieobjęty opłatami, ale… no właśnie, chciałem się upewnić 🙂

 16. Witam ! Czy już wiadomo coś na temat winiet 2017, bo planuję wyjazd tuż po nowym roku do Pragi od strony Ostravy i nie wiem czy przygraniczne punkty będą już wyposażone w machiny do elektronicznych winiet.

 17. Witam.
  Czy jadąc droga nr. 11 z Cieszyna w kierunku Słowacji samochodem osobowym muszę kupić winietę?

 18. Witam .Czy jadac z Cieszyna na lotnisko kolo Ostrawy potrzebna jest winieta ? Bardzo prosze o odpowiedz dziekuje i pozdrawiam !!!

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.