Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Kuba w podróży
    • Strona główna
    • Ameryka Północna
      1. Meksyk
      2. USA
      Featured
      27 maja 20190

      7 rzeczy, które zawsze zabieram w podróż

      Recent
      27 maja 2019

      7 rzeczy, które zawsze zabieram w podróż

      23 kwietnia 2019

      Po co jechać do Everglades?

      24 lutego 2019

      Resort Fee, czyli dlaczego nie lubię Las Vegas

    • Europa
      1. Austria
      2. Czechy
      3. Europa – poradniki
      4. Francja
      5. Hiszpania
      6. Islandia
      7. Holandia
      8. Malta
      9. Niemcy
      10. Polska
      11. Portugalia
      12. Rumunia
      13. Słowacja
      14. Szwajcaria
      15. Włochy
      Featured
      9.3
      12 sierpnia 20200

      Hotel PURO Łódź Centrum – recenzja

      Recent
      9.3
      12 sierpnia 2020

      Hotel PURO Łódź Centrum – recenzja

      15 lutego 2020

      Winiety w Czechach 2020: ile kosztuje winieta w Czechach, gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

      18 grudnia 2019

      Jeziora Plitwickie zimą – cud natury w śnieżnej scenerii

    • Afryka
      1. Afryka – poradniki
      2. Republika Zielonego Przylądka
      Featured
      27 maja 20190

      7 rzeczy, które zawsze zabieram w podróż

      Recent
      27 maja 2019

      7 rzeczy, które zawsze zabieram w podróż

      26 listopada 2017

      Odwołane lub opóźnione loty – jak starać się o odszkodowanie? Poradnik.

      1 lipca 2015

      Caretta caretta czyli polowanie na żółwie

    • Azja
      1. Abu Dhabi
      2. Azja – poradniki
      3. Gruzja
      4. Japonia
      5. Tajlandia
      Featured
      27 maja 20190

      7 rzeczy, które zawsze zabieram w podróż

      Recent
      27 maja 2019

      7 rzeczy, które zawsze zabieram w podróż

      3 lutego 2019

      Mity i stereotypy na temat Japońskiej kuchni

      31 sierpnia 2018

      Kierunek – Seul, Korea Południowa

    • Inne
      • Hotele
      • Linie lotnicze
      • Promocje i okazje
      • Restauracje
      • Inne
    • Kontakt
      • Współpraca
      • Kontakt
    Kuba w podróży
    You are at:Home»Ameryka Północna»USA»Wynajem samochodu w USA cz. 1 – podstawy. Poradnik.
    Wynajem auta w USA

    Wynajem samochodu w USA cz. 1 – podstawy. Poradnik.

    22
    By Kuba w Podróży on 23 kwietnia 2017 Ameryka Północna, Ameryka Północna - poradniki, Inne, USA

    Wynajem samochodu w USA. Poradnik:

    • Część 1: Podstawy
    • Część 2: Ubezpieczenia
    • Część 3: Jak obniżyć koszty wynajmu oraz na co uważać

    Mimo, że od mojego powrotu ze stanów minęło sporo czasu, w skrzynce odbiorczej co jakiś czas znajduję pytanie o wypożyczanie samochodu w USA. Czego tu się bać, skoro na filmach naturalnym odruchem po wylądowaniu jest skierowanie się do strefy „car rental”? Czym różni się wynajem auta w USA od tego w Europie? Różnice są i to dość spore; poczynając od limitów przebiegu dziennego na X rodzajów ubezpieczenia kończąc. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują i mam nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika nie będziecie mieli żadnych obaw przed wypożyczeniem samochodu w USA.

    Słowem wstępu

    Poradnik ma na celu nakreślenie zasad, jakimi rządzi się wynajem samochodów w Stanach Zjednoczonych. Jak zawsze staram się przedstawić temat w rzetelny sposób – bez zbędnych kombinacji i niezbyt legalnych zagrań. Dlatego celowo pomijam metody ryzykownego cięcia kosztów czy co bardziej cinkciarskie sposoby na zaoszczędzenie kilku dolarów. Wiem, że przewijają się one na forach i ludzie jak najbardziej je chwalą, ale wszystko jest dobrze dopóki nie przytrafi nam się niechciana przygoda. Mój (i myślę, że nie tylko mój) przykład pokazał, że przy wynajmie auta za wielką wodą warto kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

    Wynajem samochodu w USA – o czym muszę pamiętać

    Żeby w ogóle móc wynająć auto w USA nie wystarczą szczere chęci. Prawo jazdy, karta kredytowa i ubezpieczenie – to święta trójca wynajmującego.

    Prawo jazdy

    Czy międzynarodowe prawo jazdy jest potrzebne, aby wypożyczyć auto w Stanach Zjednoczonych? Nie. Polskie prawo jazdy upoważnia nas do prowadzenia samochodu do 90 (w niektórych stanach do 180) dni od momentu wjazdu na teren USA.

    W 1 przypadku na milion wypożyczalnia będzie chciała zobaczyć dodatkowo nasze międzynarodowe prawo jazdy. Są to jednak obecnie tak sporadyczne sytuacje, że nie zawracałbym sobie tym głowy.

    Karta kredytowa

    Tego punktu chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Karta kredytowa jest niezbędna przy wypożyczaniu auta – to ona stanowi gwarancję naszej wypłacalności w razie problemów i to z niej czasami pobierany jest depozyt. Jeśli płaciliśmy za auto wcześniej (pre-paid), to dokładnie tę samą kartę kredytową musimy pokazać przy odbiorze auta; nawet, jeśli karta wystawiona jest na nasze nazwisko. Przepis ten wprowadzono w celu ochrony przed fraudem.

    Ubezpieczenie

    Wypożyczając samochód w Stanach Zjednoczonym musimy posiadać jakąś formę ubezpieczenia obejmującego wynajmowane auto. Temat samych ubezpieczeń związanych z wypożyczaniem samochodu w USA poruszymy w następnej części poradnika.



    Wiek

    W tym miejscu muszę jeszcze wspomnieć o minimalnym i maksymalnym wieku, jaki jest niezbędny do wypożyczenia samochodu. W zdecydowanej większości przypadków trzeba mieć skończone 21 lat (amerykański odpowiednik pełnoletności), aby wynająć samochód. Wiąże się to oczywiście z dopłatą, gdyż większość wypożyczalni określa „właściwy” wiek na 25 i więcej lat. Równocześnie mając więcej niż 71 lat nie dostaniemy pozwolenia na wynajem samochodu. Po dokładne wymagania co do wieku kierowcy radzę zajrzeć do warunków wypożyczenia, które zawsze są dostępne na stronach wypożyczalni.

    Wypożyczalnie aut w USA

    Chcąc wypożyczyć samochód w USA, radzę skupić się na największych firmach. Po pierwsze dlatego, że w razie problemów z samochodem będzie bliżej do najbliższego oddziału firmy, po drugie ich flota składa się tylko z nowych aut, a po trzecie duże firmy są jak jedzenie w McDonald’s. Może nie jest idealnie, ale zawsze wiesz czego się spodziewać, ile mniej więcej zapłacisz i na 99% nie odbije Ci się to czkawką.

    Największe i najpopularniejsze wypożyczalnie w USA to:
    Advantage: www.advantage.com
    Alamo: www.alamo.com
    Avis: www.avis.com
    Budget: www.budget.com
    Dollar: www.dollar.com
    Enterprise: www.enterprise.com
    E-Z Rent A Car: www.e-zrentacar.com
    Fox Rent A Car: www.foxrentacar.com
    Hertz: www.hertz.com
    Sixt: www.sixt.com
    National: www.nationalcar.com
    Payless: www.paylesscarrental.com
    Thrifty: www.thrifty.com

    W tym artykule nie mogło także zabraknąć innych, mniej lub bardziej znanych firm/stron pośredniczących w wynajmie auta w Stanach Zjednoczonych. Sam nie korzystałem nigdy z poniższych możliwości, ale znam osoby, które zdecydowały się na te usługi i były zadowolone:

    Rent a Wreck: www.rent-a-wreck.com
    Rent a Wreck to wynajem samochodów używanych. W USA dość popularna zabawa, ale ciężko mi się do niej odnieść.

    Turo: http://turo.com
    Turo to takie Airbnb dla samochodów. Można trafić tam na prawdziwe perełki, ale znaleźć odpowiadający nam pojazd musimy sami. Pozostaje także kwestia przebiegów i ubezpieczeń.

    Economy Car Rentals: http://www.economycarrentals.com/
    Economy Car Rental to jedna z najtańszych, o ile nie najtańsza, wyszukiwarka samochodów do wynajęcia. Do samego końca nie wiemy, z jakiej firmy będziemy wynajmować, znana jest nam tylko klasa samochodu. Gdzie jest haczyk? Choć na stronie w wielu miejscach napisano, że wraz z samochodem dostajemy komplet ubezpieczeń, to nie jest to do końca prawdą. Po pierwsze, na stronach yelp można znaleźć informacje, że niektóre wypożyczalnie nie uznają ubezpieczenia ECR (które de facto jest ubezpieczeniem dla ECR a nie nas) i na miejscu dowiadujemy się, że albo zapłacimy za ubezpieczenie ekstra, albo nici z wynajmu. Dodatkowo, w razie wypadku, kradzieży, itp. to my najpierw płacimy za szkody, a dopiero później dochodzimy zwrotu pieniędzy od ECR… Niemniej wielu ludzi korzysta z ECR i chwali sobie ten sposób wynajmu.

    Rentalcars.com: www.rentalcars.com
    Rentalcars.com to także bardzo popularna porównywarką ofert, ale w przeciwieństwie do Economy Car Rentals widzimy skąd będziemy wynajmować samochód, jakie są dokładne warunki umowy oraz co jest wliczone w cenę. Niemniej musimy pamiętać o manualnym potwierdzeniu rezerwacji na 3 dni przed przylotem oraz o dopytaniu na miejscu, jakie dokładnie ubezpieczenia zamówił w naszym imieniu Rental Cars.



    Czy pośrednik to dobry wybór? I tak i nie. Na plus należy zaliczyć szeroką ofertę, czasami nieco niższe ceny oraz łatwość dotarcia do interesującego nas samochodu. Minus jest zawsze taki sam – w razie problemów musimy rozwiązać je bez pośrednika (lub przy jego zdalnej pomocy), a dopiero potem starać się o zwrot pieniędzy.

    W cenie

    Wynajem auta w Stanach różni się od wynajmu w Europie między innymi pakietami zawartymi w cenie wynajmu. Brak limitów przebiegu dziennego i darmowi dodatkowi kierowcy to norma. Foteliki, pasy, koce i inne dodatki także często dostaniemy w cenie (na żądanie). Dodając do tego ceny paliwa na poziomie 2-2,5$ za galon szybko uświadamiamy sobie dlaczego road tripy po Ameryce są takie popularne.

    W drugiej części poradnika omówię chyba najważniejszą kwestię – ubezpieczenia podczas wynajmu samochodu w USA. Które z nich są obowiązkowe, które możemy pominąć, a które nie są takim głupim pomysłem jeśli zamierzamy nieco zboczyć z trasy.

    Ameryka Północna Arizona Kalifornia kubawpodróży Nevada poradnik ubezpieczenia USA wynajem samochodu
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Kuba w Podróży
    • Website
    • Facebook

    Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

    Related Posts

    Winiety w Czechach 2020: ile kosztuje winieta w Czechach, gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

    Jeziora Plitwickie zimą – cud natury w śnieżnej scenerii

    Jarmark bożonarodzeniowy w Zagrzebiu

    22 komentarze

    1. Jarek on 26 kwietnia 2017 11:55

      Cześć!

      W jakich przypadkach wykupienie opcji drugiego kierowcy jest niezbędne? Przy 10 dniach to koszt $130, zamierzamy przejechać ok 3500km z LV-kanion-SF-LA. Warto wykupić drugiego kierowcę? (będziemy się jednak zmieniać). Kiedy to może być problem? podczas jakieś kolizji? kontroli policji?

      Dzięki!

      Reply
      • Kuba w Podróży on 26 kwietnia 2017 13:20

        Dodatkowy kierowca, to jak pisalem, niemal standard w kazdej wypozyczalni. 130$ wiecej to strasznie duzo, moze lepiej pomysl o innej wypozyczalni. W 10 dni obskoczyc trase jaka opisales to dosc sportowa sprawa, wymiana kierowcow bylaby wskazana. Problem bedzie to oczywiscie w razie kolizji – dajesz wypozyczali argumenty do obciazenia ciebie kosztami. Policja na 99% nie ma jak sprawdzic kto „moze” kierowac wypozyczonym autem.

        Reply
    2. Patryk on 3 września 2018 00:22

      Cześć. Pytanie w temacie ubezpieczenia, jako niezbędnego elementu przy odbiorze auta. Wybieram się do USA i wykupiłem ubezpieczenie, w którym zawarto wynajmowane mienie, czyli w domyśle auto. Limit ubezpieczenia to 50.000 PLN. Czy nie jest to za mała suma? Czy może pojawić się problem przy odbiorze auta? Pozdrawiam.

      Reply
      • Kuba w Podróży on 3 września 2018 08:22

        Wszystko zależy od tego, czy przy niewypożyczeniu auta w cenie będziesz miał zawarte minimalne CDW/LDW. Jeśli tak, to twój maksymalny udział w szkodzie zostanie określony na powiedzmy 3k$ wiec nie masz się czym martwic. Jeśli nie, to będziesz odpowiadał za pełną wartość auta, wiec 50kPLN będzie zdecydowanie zbyt małą kwota. Co do tego czy dostaniesz kluczyki czy nie: raczej nie będzie problemu, w końcu jesteś dorosły i wiesz co robisz, choć zawsze możesz trafić na nadgorliwego pracownika…

        Reply
        • Patryk on 3 września 2018 08:55

          Auto wypożyczam za pośrednictwem rentalcars.com. W informacji, którą od nich otrzymałem mam wskazane, że w cenie wliczone jest CDW, TPL, SLI oraz UMP. Wyjazd mam w piątek i trochę mnie to zastanawia czy jednak kwota rodzimego OC za mienie najmowane nie jest właśnie za niskie.

          Reply
          • Kuba w Podróży on 3 września 2018 09:01

            Jeśli masz już CDW to sprawdź tylko do ilu $ odpowiadasz – jaka jest kwota excess. Z reguły nie są to zbyt wysokie kwoty.

    3. Patryk on 3 września 2018 09:52

      Z informacji zawartych w ofercie rentalcars wynika, że Alamo (od nich będzie auto) nie pobiera depozytu i wkładu własnego. Dla spokojnego ducha chyba tak czy inaczej zwiększe limit kwotowy dot. wynajmowanego mienia w mojej polisie.

      Jeszcze jedno małe pytanie. Czy odbiór auta z lekkim poślizgiem 2-3h może być problemem?

      Reply
      • Kuba w Podróży on 3 września 2018 11:08

        Jeśli nie masz depozytu i wkładu w razie wypadku, to oznacza, ze masz pełny pakiet ubezpieczeń i dodatkowe nie jest Ci w ogóle potrzebne. Opóźnienie nie powinno być problemem.

        Reply
    4. Nicole on 4 września 2018 18:03

      Hej 🙂 niedługo będę brała auto z wypożyczalni w USA i czytając o tym na twoim bllgu zaintwresowało mnie to, że trzeba mieć ubezpieczenie aby odebrać auto mimo, że w ofercie wypożyczalni są już pakiety polis. Czy jeśli wykupie ubezpieczenie turystyczne w PL np PZU czy w innym Towarzystwie to będzie to wystarczająca forma zabezpieczenia? Druga kwestia na co zwrócić uwagę przy takich polisach żeby umożliwiły wynajem auta? 🙂

      Reply
      • Kuba w Podróży on 4 września 2018 19:16

        Jeśli twój pakiet zawiera już CDW/LDW to nie potrzebujesz żadnej dodatkowej polisy! Odpowiadasz wtedy jedynie do kwoty excess i tyle. Jeśli w pakiecie nie ma żadnego ubezpieczenia, wtedy odpowiadasz do pełnej wartości auta i dlatego nikomu nie polecam takiej opcji.

        Reply
    5. Jakub on 15 września 2018 13:47

      Hej,

      Piszesz o konieczności posiadania karty kredytowej. Uściślij proszę – chodzi Ci faktycznie o kartę KREDYTOWĄ (do brania kredytu w banku), czy DEBETOWĄ (taką zwykła, płatniczą)? Podejrzewam że to małe przejęzyczenie i wynajem samochodu nie wiąże się z kredytem bankowym, ale miło będzie rozwiać wątpliwość 😉

      Reply
      • Kuba w Podróży on 15 września 2018 13:59

        Oczywiście chodziło mi o kartę kredytową. Żeby była jasność – niekiedy uda się wypożyczyć auto na debetówkę, ale to wciąż loteria, dlatego karta kredytowa to mus. Poza tym karta kredytowa działa w USA zawsze, a debetówka to raczej niepopularny wynalazek. Różnica jest także w samej zasadzie działania karty. Kiedy wypożyczalnia odpytuje twój bank czy może zablokować 600$ zastawu na twoim koncie, to jeśli otrzyma odpowiedź twierdzącą ma pewne, że w razie czego te pieniądze otrzyma. Odpowiada za to twój bank. Na debetówce blokady nie zrobisz, a i środki z niej nie są takie pewne dla sprzedawcy.

        Kredyt bankowy to w przypadku karty kredytowe duże słowo – można przecież wyrobić sobie darmową kartę kredytową USD na zasadach prepaid (np. w mBanku) i wtedy masz pełną funkcjonalność karty kredytowej prowadzonej w $, ale najpierw musisz ją doładować.

        Reply
        • Jakub on 15 września 2018 22:23

          Dzięki za odpowiedź, bardzo istotna informacja! Nie wiedziałem, że tak to wygląda…

          Reply
    6. Opowieści z Podróży on 27 listopada 2018 19:06

      Fantastyczny post – właśnie tego szukałam! Dzięki 🙂

      Reply
      • Sławek on 10 stycznia 2021 20:55

        A jak się ma wypożyczenie auta na wschodzie np w nowym Jorku do zdania go na zachodzie np.w Las Vegas lub LA. Czy istnieje taka możliwość? Ponieważ interesuje nas objazdowka od wybrzeża do wybrzeża na którą chcemy przeznaczyć 3 tyg…z czego 4 dni chcemy spedzic w NYC.

        Reply
        • Kuba w Podróży on 10 stycznia 2021 21:05

          Oczywiście można tak zrobić, ale na 99% doliczą wam około 100$ (mniej raczej nie, więcej jest jak najbardziej możliwe) za podróż one-way. Opłaty można uniknąć, ale jest to bardzo, bardzo trudne i lepiej przeznaczyć ten czas na szukanie promocji z newslettera itp.

          Reply
    7. ewa on 7 sierpnia 2019 14:07

      Mam wrażenie (mogę się mylić) że autor jest sponsorowany przez rentalcars. Bardzo dobra opinia o rentalcars nie ma potwierdzenia w opiniach użytkowników. Którzy wręcz nazywają portal oszustami.

      Reply
      • Kuba w Podróży on 8 sierpnia 2019 07:32

        Mam to (wypracowane) szczęście, że wszystkie moje podróże bez problemu mogę opłacać sam, więc teksty o sponsorach są raczej nie na miejscu. Poza tym nie wiem gdzie jest tam bardzo pochlebna opinia – jest tylko napisane że jest to nieco lepszy portal niż poprzedni, bo widzimy wypożyczalnię i warunki najmu. Minusy w obu są takie same i zostały wytłuszczone.

        Reply
    8. Mujer on 7 stycznia 2020 21:39

      Cześć, bardzo przydatny wpis 🙂
      niebawem będę wypożyczała samochód w LAX. Zdecydowałam się na Almao, trochę w sumie za sprawą Twojego wpisu, bo początkowo zastanawiałam się nad pośrednikiem. Nie mam żadnego doświadczenia w wypożyczaniu samochodu, zawsze udawało mi się tego uniknąć 😉 ale ciężko podróżować po Kalifornii bez samochodu… Byłabym Ci przeogromnie wdzięczna, gdybyś wszedł na ich stronę:
      https://www.alamo.com/en_US/car-rental/reservation/chooseAddOn.html
      i zobaczył, czy to wymienione Extended Protection i Roadside Assistance Protection, to wszystkie możliwe opcje dodatkowego ubezpieczenia wynajmowanego samochodu? Łącznie z tym, że gdy będę miała jakąś szkodę parkingową itd., to nie będę musiała niczego dopłacać / nie zablokują mi karty kredytowej itp.
      Chodzi mi o to, żeby zabezpieczyć się całkowicie i z wolną głową cieszyć się wakacjami, a nie trząść się o samochód zostawiony gdzieś na parkingu…
      Przy rezerwacji zaznaczyłam oczywiście Extended Protection i Roadside Assistance Protection i wyliczyło mi cenę. Jeśli napiszesz mi, że już bardziej ubezpieczyć się nie da, tzn., że wyświetlona kwota będzie mniej więcej tą finalną. Jeśli jest jeszcze coś, od czego należałoby się ubezpieczyć, może gdy napiszę do wypożyczalni udzielą mi odpowiedzi ile to może kosztować?
      Jak się pewnie domyślasz, chciałabym sobie zrobić wstępny kosztorys podróży.

      Z góry bardzo dziękuję za pomoc!!!!!
      I

      Reply
      • Kuba w Podróży on 8 stycznia 2020 10:41

        Cześć,

        To co powinno Cię interesować to przede wszystkim Collision Damage Waiver – to pozwala Ci mieć w 4 literach stłuczki, wypadki i inne uszkodzenia auta I zawsze kosztuje najwięcej. Roadside Assistance Protection możesz wziąć jeśli się boisz lub jedziesz gdzieś dalej od cywilizacji (albo masz pecha jak ja) natomiast Extended Protection w ich przypadku to takie OC i zapewne będziesz je już miała w swoim ubezpieczeniu podróżnym (na blogu jest wpis o ubezpieczeniu do USA). Na koniec porównaj końcową cenę z Alamo z innymi wypożyczalniami, bo część z nich ma już te ubezpieczenia w sobie i może się okazać, że sumarycznie wyjdą taniej.

        Reply
    9. Marzena on 16 listopada 2020 16:48

      Cześć , kolega ma ukończone 20 lat , 27 stycznia skończy 21 lat ale samochód chciałby wypożyczyć w pierwszej połowie stycznia ,czyli rocznikowo ma 21 ale niestety nieukończone, czy możesz poradzić jakąś wypożyczalnię co zgodziłaby się na wynajęcie , posiada również międzynarodowe prawo jazdy

      Reply
      • Kuba w Podróży on 16 listopada 2020 16:51

        Cześć, będzie bardzo ciężko i dość drogo. Bodaj Hertz miał kiedyś taką opcję, ale musicie sprawdzić to samodzielnie, najlepiej w każdej wypożyczalni z osobna.

        Reply
    Leave A Reply Cancel Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Kuba w podróży
    • Najnowsze
    • Popularne
    • Recenzje
    9.3
    12 sierpnia 2020

    Hotel PURO Łódź Centrum – recenzja

    15 lutego 2020

    Winiety w Czechach 2020: ile kosztuje winieta w Czechach, gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

    18 grudnia 2019

    Jeziora Plitwickie zimą – cud natury w śnieżnej scenerii

    18 grudnia 2019

    Jarmark bożonarodzeniowy w Zagrzebiu

    19 stycznia 2016

    Winiety w Czechach 2016. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

    24 grudnia 2016

    Winiety w Czechach 2017. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

    19 lutego 2017

    Winiety w Austrii 2017. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

    13 września 2017

    Zakupy w USA – poradnik. Co opłaca się kupić w USA? Gdzie robić shopping? Jak legalnie przewieźć zakupy do domu?

    9.3
    12 sierpnia 2020

    Hotel PURO Łódź Centrum – recenzja

    2 lutego 2019

    Gdzie dobrze zjeść w Bergamo? Poradnik.

    9.6
    26 listopada 2018

    Hotel Alter Lublin – recenzja hotelu

    9.5
    19 września 2018

    Renaissance Warsaw Airport Hotel – recenzja hotelu

    Kategorie
    Instagram Kuba W Podróży
    Odbierz 100PLN na swój pierwszy nocleg!
    Copyright © 2017 Kuba w Podróży.
    • Kontakt
    Copyright © 2017 Kuba w Podróży.
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.