Jak dostać się z lotniska Bergamo do miasta, a jak do Mediolanu?

12

Bergamo to niewielkie miasto koło Mediolanu. Wśród Włochów było już od dawna popularne, jako miejsce na weekendowy wypad, ale prawdziwy najazd turystów zaczął się tutaj wraz z wprowadzeniem się Ryanaira na tamtejsze lotnisko. W każdy weekend, a już szczególnie w niedziele, tłumy turystów z całej Europy przemierzają uliczki starego miasta. Liczby mówią same za siebie – każdego roku do Bergamo przylatuje ponad 11 milionów osób! Jeśli nie odwiedziłeś jeszcze Bergamo, albo chcesz zrobić to ponownie, to poniższy poradnik jest dla Ciebie.

Do Bergamo przylatuje się na lotnisko Bergamo-Orio al Serio (kod IATA: BGY). Po wylądowaniu ludzie dzielą się na 2 grupy: jadących do Mediolanu i tych, których celem jest samo Bergamo.

Z lotniska do Bergamo możemy dostać się na kilka sposobów:

 • autobusem. W moim mniemaniu jest to zdecydowanie najlepsza, najtańsza i bardzo szybka opcja. Kwestię biletów poruszam poniżej.
 • Uberem. W porównaniu do krajów, które odwiedziłem Uber we Włoszech/Bergamo jest szalenie drogi. Trasa z lotniska do centrum („nowego”) miasta kosztuje około 12-14€. Są bardzo duże problemy z dostępnością kierowców.
 • Taksówką. Kurs taksówką z lotniska do centrum zamyka się zwykle w 20€.

Miejscowy przewoźnik ATB zaoferował turystom bardzo wygodny autobus linii 1️✈️. Odjeżdża on, co 20 minut z przystanku umiejscowionego po lewej stronie od wyjścia z hali przylotów. Jego trasa jest przyspieszona, co sprawia, że na stację kolejową dojedziemy w 15, do centrum w 20, a na stare miasto w 30 minut. Do wyboru mamy 3 rodzaje biletów:

 1. 3Zone (czyli bilet na całe miasto, również kolejki funicular), ważny 90 minut od momentu skasowania, dozwolony bagaż o wymiarach nieprzekraczających 20x40x60cm, w przypadku większego bagażu należy kupić drugi bilet. Cena: € 2,30.
 2. Bilet ważny 24h od momentu skasowania (obowiązuje na całe miasto, również kolejki funicular) z bagażem. Cena: € 5.
 3. Bilet ważny 72h od momentu skasowania (obowiązuje na całe miasto, również kolejki funicular) z bagażem. Cena: € 7€.

Dzieci do 1m wzrostu podróżują za darmo. Bilety dostępne są w każdej informacji turystycznej, także tej na lotnisku (przy wyjściu z hali przylotów) oraz w automatach na terenie miasta. Jeśli planujesz pozwiedzać Bergamo, to bilet 24/72h będzie zdecydowanie najlepszą opcją.Booking.com

Z lotniska Bergamo do Mediolanu także dojedziemy na kilka sposobów:

 • taksówką. Koszt to mniej więcej € 80.
 • Pociągiem. Koszt: € 5,5 za bilet na połączenie bezpośrednie w jedną stronę w drugiej klasie. Czas przejazdu to około 45minut. Bilety kupisz na stronach Tren Italia.
 • Autobusem. Koszt: € 4-5. Przewoźników jest kilku, ale wśród rodaków króluje zdecydowanie firma Terravision. Autobus do centrum Mediolanu jedzie mniej więcej godzinę.

Starałem się krótko i treściwie przedstawić wam możliwości dostania się z lotniska do Bergamo lub Mediolanu. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże wam spędzić weekend w tych pięknych miastach – perłach Lombardii.

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

12 komentarzy

 1. Dzięki za ten artykuł. Właśnie szukałam orientacyjnej ceny taksówki. Lądujemy przed północą i martwię się, czy zdążymy na autobus, dlatego wolę nastawić się na taryfę 😉 Chociaż oczywiście wolałabym nie wydawać tylu pieniędzy. No nic, 15 euro da się przeżyć 😉

  • witam, czy udało się dojechać inaczej niż taksówką? lądujemy w bergamo po 23 i nie mogę nigdzie znalezc do której są autobusy

 2. Cześć. Dajcie znać co z tym transportem publicznym w godzinach nocnych tj. Koło północy. Czy coś poza taksówką można tam złapać?

  • Hej! Czy udało CI się ogarnąć jakąś opcję dojazdu po 23 do centrum Bergamo z lotniska? Widzę, że jest z tym spory problem. Będę wdzięczna za jakieś wskazówki!

 3. Hej! 🙂
  Planuję podróż i mój samolot ląduje w Bergamo o 19:50. Czy jeśli mój ostatni pociąg ze stacji kolejowej Bergamo odjeżdża o 21:08, to jest realne dostać się z lotniska na dworzec na czas? Czy ktoś może był w podobnej sytuacji i jest w stanie mi coś doradzić wedle swojego doświadczenia ze standardami lotniska w Bergamo?
  Pozdrawiam!

 4. Polecam spędzić w Bergamo co najmniej cały dzień, a dopiero później jechać dalej, np. do Mediolanu. Górne Miasto jest warte całodziennego spędzenia w nim czasu. Perełka w bliskim sąsiedztwie bardzo popularnego Mediolanu.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.