Pociągi w Portugalii. Poradnik.

4

Jak to jest z pociągami w Portugalii? No cóż, nie jest to PKP ale zawsze coś 😉 Narodowe koleje w Portugalii nazywają się CP czyli Comboios de Portugal. Strona WWW dostępna jest także w wersji angielskiej – www.cp.pt. Generalnie istnieją 3 typy połączeń – Regional, Intercidades i Alfa Pendular. Więcej informacji o tych pociągach wraz z mapami połączeń znajdziecie poniżej.

  • Regional – podobnie jak w Polsce – zwykłe pociągi. Zatrzymują się często i są tanie, czasem tańsze od naszych mimo cen w Euro. Są klimatyzowane i szerokie, ale o tym później.
   Pociągi w Portugalii. Mapa połączeń CP Regional.

   Pociągi w Portugalii. Mapa połączeń CP Regional.

  • Intercidades – jak sama nazwa mówi to odpowiednik naszego InterCity. Różnica w stosunku do PKP jest taka, że wagony są klimatyzowane, szerokie i jeżdżą szybko na każdych trasach.
   Pociągi w Portugalii. Mapa połączeń CP Intercidades.

   Pociągi w Portugalii. Mapa połączeń CP Intercidades.

  • Alfa Pendular – coś o czym w Polce mówi się od lat, za co nasz kraj zapłacił miliony ale wciąż tego nie ma. Jest wygodny, cichy, ma wychylne pudło czyli środek niezależny od reszty wagonu i większą część trasy jedzie 215-220km/h.
   Pociągi w Portugalii. Mapa połączeń CP Alfa Pendular.

   Pociągi w Portugalii. Mapa połączeń CP Alfa Pendular.

O co chodzi z tą szerokością? Otóż tory w Portugalii mają inny rozstaw niż w reszcie Europy. W Polsce, Niemczech czy Francji tory są oddalone od siebie o równo 1435mm. W Portugalii o 1668mm. Różnica niby nie duża ale to jest dokładnie tyle ile brakuje naszym pociągom. Między siedzeniami spokojnie mijają się 2 osoby także z bagażem, czasem mamy 5 miejsc na szerokość w wagonie bezprzedziałowym. Niby 20cm a robi różnicę.

Wszystkie pociągi są klimatyzowane choć Portugalia nie ma nieznośnego klimatu. Ceny połączeń są porównywalne z naszym PKP, za to komfort podróży bez porównania. Alfa Pendular wcale nie jest taki drogi jakby się mogło wydawać – 30€ za 320km podróży w zawrotnym tempie to niezbyt wygórowana cena. Pociągi Regional są bardzo tanie. Warto pamiętać, że posiadając bilet do np. Porto, możemy jeździć pociągami po wszystkich stacjach tego miasta. W kasach dogadamy się po angielsku i hiszpańsku (pamiętajmy, że choć Portugalczycy rozumieją hiszpański, nie lubią się w tym języku komunikować). Przed podróżą warto zajrzeć na stronę CP i sprawdzić czy przypadkiem nie możemy skorzystać z jakiejś promocji czy taryfy ulgowej – „Advantages and Special Offers”.

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

4 komentarze

 1. Do Portugalii wybieramy się z rowerami i będzie to nasz podstawowy środek transportu. Planujemy też przejazdy pociągami regionalnymi z czterema rowerami. Usiłowała dowiedzieć czegoś od portugalskiej kolei, ale odpowiedziano, że decyzja o zabranie rowerów należy do kierownika pociągu. Czy wiesz jak to wygląda w praktyce?

  • Wiesz, to wszystko jest kwestia bardzo indywidualna. Jeśli cena nie jest dla Ciebie problemem i jedziecie superszybkim pociągiem, to warto wziąć sobie 1 klasę. Choćby dla przygody 🙂

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.