Winiety w Austrii 2015. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

7

Uwaga! Ten wpis dotyczy winiet z lat ubiegłych. Aktualna wersja poradnika znajduje się TUTAJ.

Winiety w Austrii. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – wzorem lat poprzednich przedstawiam poradnik na rok 2015.

Winiety w Austrii

Podobnie jak w przypadku Republiki Czeskiej większość autostrad, a w szczególności te które są używane jako trasy „przelotowe”, wymaga winiety. Istnieją także odcinki które wymagają dodatkowej opłaty; są to głównie tunele. Zbliżając się do drogi wymagającej posiadania winiety zostaniemy o tym fakcie kilkukrotnie poinformowani takim znakiem:

Winiety w Austrii

Winiety w Austrii ©diepresse.com

Poniższa mapa prezentuje odcinki wymagające winiety (kolor pomarańczowy) oraz dodatkowej opłaty (kolor niebieski):

Winiety w Austrii 2015 - mapa dróg płatnych

Winiety w Austrii 2015 – mapa dróg płatnych ©asfinag.at

Za brak ważnej winiety lub za jej nieprawidłowe umocowanie grozi mandat do 240€ płatny na miejscu. Jeśli nie zapłacimy od razu, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową i najpewniej skończy się karą od 300 do 3000€. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.

Jak wypełnić winietę?

W przypadku Austrii nie musimy niczego wypełniać. Winietę naklejamy w lewej, górnej części przedniej szyby, tak aby była dobrze widoczna, ale nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu. Kawałek z kodem kreskowym powinniśmy mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli.  Na szybie powinna się znajdować tylko jedna austriacka winieta w tym samym czasie (jest to szczególnie ważne na odcinkach z kontrolą wideo).

Wzory winiet w Austrii

Wzory winiet w Austrii

Gdzie kupić winietę?

Winiety są dostępne na prawie każdej stacji benzynowej na terenie Austrii. W Polsce, Niemczech czy Republice Czeskiej dostaniemy je na przygranicznych stacjach benzynowych, ale radzę kupić winietę najwcześniej jak się da – kolejki w ostatnich punktach przed granicą bywają gigantyczne (szczególnie w okresach świątecznych lub wakacyjnych). Naklejki można także kupić w punktach PZM. Na terenie Niemiec w punktach ADAC lub wysyłkowo za pośrednictwem ich sklepu internetowego.Ile kosztuje austriacka winieta w 2015 roku?

W stosunku do ubiegłego roku opłaty uległy niewielkiej zmianie. Ceny winiet w Austrii w 2015 roku wynoszą:

 • Winieta roczna – 84,40 €
 • Winieta dwumiesięczna –  25,30 €
 • Winieta 10 dniowa – 8,70 €

Dodatkowe opłaty za przejazd:

A9 Phyrnautobahn12,00 €
A9 Pyhrnautobahn / Bosruck4,50 €
A9 Phyrnautobahn / Gleinalm8,00 €
A10 Tauernautobahn9,50 €
A11 Karawanken-Autobahn6,50 €
A13 Brennerautobahn8,50 €
A13 Brennerautobahn (Stubai)2,50 €
S16 Arlberg Schnellstraße9,00 €

Na koniec polecam obejrzeć poniższy film o winietach w Austrii:

https://youtu.be/7PGdeQ4MgGA

Klikając dowolny przycisk poniżej motywujesz mnie do dalszej pracy:

 

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

7 komentarzy

 1. Zdecydowanie odradzam kupno winiet na autostrady Czech i Austrii w Polsce…ceny są prawie dwukrotnie wyższe. Można je kupić na polskich stacjach benzynowych ale naliczana jest złodziejska opłata pośrednictwa

  • Niestety, taka jest cena za brak kolejek na granicy. Przy złodziejskiej opłacie polecam kupno przez niemiecki sklep ADAC – nawet z przesyłką wychodzi taniej.

 2. jeżeli chodzi o Austrię to proszę nie siać paniki ! bez problemu kupisz ją na stacji paliw wiele kilometrów przed granicą gdzie i tak musisz zatankować, robiłem to kilkanaście razy i to w największym sezonie urlopowym ,

    • Poza każdym początkiem ferii/wakacji/sezonu urlopowego w Niemczech, Czechach, Polsce i Słowacji. Sprawdzone empirycznie.

 3. Janusz Nowak on

  Austria Vinetka zgoda ale problem jest chodzi o ograniczenie predkosci 100 km do samej granicy z Niemcami kierunek Monachium tworza sie korki i wydluza sie czas przejazdu wiec nie to chyba chodzi.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.