Winiety w Austrii 2018. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

18

Winiety w Austrii. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – wzorem lat poprzednich przedstawiam poradnik na rok 2018. W tym roku pozmieniało się bardzo wiele, na szczęście na plus dla nas. Austriacy wreszcie skorzystali ze swojego systemu kamer i, wzorem Słowaków, postawili na system winiet elektronicznych. Co prawda nadal możemy korzystać z naklejek, ale jest to jedynie stan przejściowy.

Winiety w Austrii 2018

Podobnie jak w przypadku Republiki Czeskiej większość autostrad, a w szczególności te które są używane jako trasy „przelotowe”, wymaga winiety. Istnieją także odcinki które wymagają dodatkowej opłaty; są to głównie tunele. Zbliżając się do drogi wymagającej posiadania winiety zostaniemy o tym fakcie kilkukrotnie poinformowani takim znakiem:

Znak ostrzegający o płatnym odcinku drogi ©diepresse.com

Znak ostrzegający o płatnym odcinku drogi ©diepresse.com

Poniższa mapa prezentuje odcinki wymagające winiety (kolor pomarańczowy) oraz dodatkowej opłaty z kontrolą wideo (kolor zielony):

Winiety w Austrii 2017 - mapa dróg płatnych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2018 – mapa dróg płatnych ©asfinag.at

Za brak ważnej winiety lub za jej nieprawidłowe umocowanie grozi mandat do 120€ wzwyż, płatny na miejscu, a w przypadku kontroli elektronicznej, mandat przyjdzie do nas listownie do około 14 dni od wykroczenia.. Jeśli nie zapłacimy od razu, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową i najpewniej skończy się karą od 300 do 3000€. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.

Jak wypełnić winietę?

W przypadku Austrii nie musimy niczego wypełniać. Winietę naklejamy w lewej (strona kierowcy), górnej części przedniej szyby, tak aby była dobrze widoczna, ale nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu; ewentualnie w okolicy lusterka wstecznego. Kawałek z kodem kreskowym powinniśmy mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli.  Na szybie powinna się znajdować tylko jedna austriacka winieta w tym samym czasie (jest to szczególnie ważne na odcinkach z kontrolą wideo).

Winiety w Austrii 2018 - wzór winiety 10-dniowej ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2018 – wzór winiety 10-dniowej ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2018 - wzór winiety dwumiesięcznej ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2018 – wzór winiety dwumiesięcznej ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2018 - wzór winiety rocznej Winiety w Austrii 2018 ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2018 – wzór winiety rocznej Winiety w Austrii 2018 ©asfinag.at

Winieta elektroniczna w Austrii 2018

Jeśli zdecydujemy się na zakup winiety elektronicznej, odpadają nam problemy z wysyłką, dziurkowaniem, naklejaniem, skrobaniem szyby z resztek kleju czy wymianą przy rozbitej szybie. Przy zakupie winietę przypisuje się do tablic rejestracyjnych (da się je zmienić; jest to szczególnie pomocne przy winiecie rocznej). System video kontroli sam sprawdzi nasze tablice w bazie danych i to w zasadzie tyle. Winietę elektroniczną możemy kupić w oficjalnym sklepie ASFINAG.

Gdzie kupić austriacką winietę?

Winiety są dostępne na prawie każdej stacji benzynowej na terenie Austrii. W Polsce, Niemczech czy Republice Czeskiej dostaniemy je na przygranicznych lub autostradowcyh stacjach benzynowych, ale radzę kupić winietę najwcześniej jak się da – kolejki w ostatnich punktach przed granicą bywają gigantyczne (szczególnie w okresach świątecznych lub wakacyjnych). Naklejki można także kupić w punktach PZM bo bandyckim kursie. Na terenie Niemiec w punktach ADAC lub wysyłkowo za pośrednictwem ich sklepu internetowego.


Ile kosztuje austriacka winieta w 2018 roku?

W stosunku do ubiegłego roku opłaty uległy bardzo niewielkiej zmianie. Ceny winiet w Austrii w 2018 roku wynoszą:

MotocykleSamochody osobowe
Winieta roczna34,70€87,30€
Winieta dwumiesięczna13,10€26,20€
Winieta 10-dniowa5,20€9,00€

Dodatkowe opłaty za przejazd niektórymi drogami/tunelami:

OdcinekOpłata
A9 Phyrnautobahn12,00 €
A9 Pyhrnautobahn / Bosruck5,00 €
A9 Phyrnautobahn / Gleinalm8,50 €
A10 Tauernautobahn11,50 €
A11 Karawanken-Autobahn7,20 €
A13 Brennerautobahn9,00 €
A13 Brennerautobahn (Stubai)2,50 €
S16 Arlberg Schnellstraße9,50 €

Na koniec polecam obejrzeć poniższy film o winietach w Austrii na rok 2018:

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

18 komentarzy

  • Tak jest. W Austrii liczy się samo posiadanie naklejki lub rejestracja w systemie. W innych krajach np. Czechach musimy dodatkowo wpisać numery rejestracyjne na naklejkę.

 1. Witam,
  Dlaczego na stronie /shop.asfinag.at nie można kupić winiety na za 3 dni?
  Pierwszy możliwy termin zakupu dla dnia dzisiejszego to 24-06-2018.
  Dzieki

 2. Winiety elektroniczne dla osób prywatnych są ważne dopiero za 18 dni, stąd data 24.06. Jak kupuje firma, to winieta jest ważna natychmiast. Jest to opisane na stronie – przed chwilą z niej korzystałem.

  • Dzięki,
   A mogę kupić jako osoba prywatna na firmę, żeby mieć dostępną od razu? Czy taka winieta bedzie ważna podczas ewentualnej kontroli?

 3. Witam mam zestaw samochód z przyczepą kempingową który przekracza dmc pow. 3.5 tony
  Wv Sharan I camping. Czy w Austrii muszę mieć box czy tylko winiete na samochód
  Proszę o odpowiedź

 4. Cześć.
  Czy może mi ktoś podpowiedzieć, gdzie w Austrii mogę kupić winietę wjeżdżając z Czech od Czeskich Budziejowic w kierunku Linz.
  Dzięki.
  Pozdrawiam.

 5. Kuba. Proszę o informację czy do zjazdu w Kufstein (Monachium – Insbruk) potrzebna jest winieta na te kilkaset metrów.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.