Winiety w Czechach 2016. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

167

Uwaga! Aktualna wersja poradnika znajduje się TUTAJ.

Winiety w Czechach. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – wzorem lat poprzednich przedstawiam poradnik na rok 2016. Tym razem nasi południowi sąsiedzi przygotowali dość sporo zmian, więc jeśli czytaliście mój zeszłoroczny wpis, to tym razem radzę sprawdzić coś więcej niż tylko rozdział poświęcony cenom.

Czy winiety w Czechach są obowiązkowe?

To zależy którymi drogami chcemy się poruszać. Generalnie większość autostrad i dróg ekspresowych, w szczególności te które są używane jako trasy „przelotowe”, wymaga winiety. Jeśli dany odcinek nie wymaga winiety to będzie o tym informował poniższy znak:

Winiety w Czechach – znak informujący o braku opłaty za przejazd.

Winiety w Czechach – znak informujący o braku opłaty za przejazd. ⓒmotorway.cz

W stosunku do ubiegłego roku, sytuacja w 2016 uległa zmianie. Największą z nich jest brak opłaty za przejazd w okolicach Brna. Odcinki płatne ilustruje poniższa mapa (kolorem żółtym oznaczono drogi objęte obowiązkiem posiadania winiety):

Winiety w Czechach – mapa dróg płatnych w 2016 roku.

Winiety w Czechach – mapa dróg płatnych w 2016 roku (kliknij aby powiększyć). ⓒmotorway.cz

Musimy pamiętać, że za brak ważnej winiety grozi mandat. Tak samo jak w 2015 roku jego wysokość wynosi do 5000KCZ (około 830PLN) w formie mandatu płatnego na miejscu oraz do 100 000KCZ (!) jeśli dojdzie do postępowania administracyjnego. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.Jak wypełnić winietę?

Wypełnienie winiety jest banalnie proste. W puste pole winiety wpisujemy długopisem numer rejestracyjny samochodu którym chcemy się poruszać. Odrywamy mniejszy kawałek winiety i zatrzymujemy go. Powinniśmy go mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli. Następnie naklejamy właściwą naklejkę w prawym dolnym rogu przedniej szyby, tak aby była dobrze widoczna, ale nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu. Winieta jest ważna nawet jeśli tablice rejestracyjne uległy zmianie.

Gdzie kupić winietę?

Winiety są dostępne na prawie każdej stacji benzynowej i urzędzie pocztowym na terenie Republiki Czeskiej. W Polsce dostaniemy je na przygranicznych stacjach benzynowych, ale radzę kupić winietę najwcześniej jak się da – kolejki w ostatnich punktach przed granicą bywają gigantyczne. Jeśli mamy nieco więcej czasu, to tak jak pisałem trzy lata temu:

Naklejki można też kupić w punktach PZM (także wysyłkowo) lub na niektórych stacjach benzynowych. Na terenie Niemiec w punktach ADAC lub wysyłkowo za pośrednictwem ich sklepu internetowego.

Ile kosztuje czeska winieta w 2016 roku?

W stosunku do 2015 roku opłaty nie uległy zmianie. Zmienił się za to znacznie wzór graficzny winiet. Obecnie część którą odrywamy i zatrzymujemy do kontroli znajdziemy na dole naklejki, a okresy ważności rozróżnia nie tylko kolor, ale i kształt geometryczny. W przeciwieństwie do Polski, motocykle są zwolnione z opłat. Ceny winiet w Republice Czeskiej w 2016 roku wynoszą:

 • Winieta roczna (R) – 1500 CZK
Winiety w Czechach - wzór winiety rocznej na rok 2016.

Winiety w Czechach – wzór winiety rocznej na rok 2016. ⓒmotorway.cz

 • Winieta miesięczna (M) – 440 CZK
Winiety w Czechach - wzór winiety miesięcznej na rok 2016.

Winiety w Czechach – wzór winiety miesięcznej na rok 2016. ⓒmotorway.cz

 • Winieta 10 dniowa (D) – 310 CZK
Winiety w Czechach - wzór winiety 10-dniowej na rok 2016.

Winiety w Czechach – wzór winiety 10-dniowej na rok 2016. ⓒmotorway.czKlikając dowolny przycisk poniżej motywujesz mnie do dalszej pracy:

 

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

167 komentarzy

 1. witam, nigdzie nie jest napisane czy można kupować winietkę z wyprzedzeniem , jak wtedy wypełniana jest data wyjazdu

  • Oczywiście, że można kupić winietę z wyprzedzeniem. Na winiecie, wzdłuż każdego boku nadrukowane są pola odpowiadające miesiącom i dniom miesiąca. Przy kupnie winiety, jeśli znamy daty podróży to sprzedawca przedziurkuje nam odpowiednie miejsce, jeśli nie to możemy zrobić to sami w domu.

 2. Cześć mam pytanko jedziemy ze znajomymi na wakacje do Chorwacji. Ruszamy 22 lipca koło godziny 23-1 w nocy(z piatku na sobotę) , wracamy 31 (wyjazd około 13-15) Winiety na czechy i austrie chcę zamówić przez internet. Winietę czeską jak i austriacką dziurkujemy 23? I wrócimy na tej samej winiecie (10dni). Jeśli się mylę proszę abyś mnie poprawił. Pozdrawiam 🙂

  • Przedziurkuj na 23, ale przekrocz granicę czeską po północy 🙂 Obie winiety można kupić na 10 dni, więc spokojnie wrócicie na nich do Polski.

 3. Winiety miesięczne obowiązują na 30 dni, czy na miesiąc kalendarzowy? Jeśli wyjadę 10 maja, mogę wrócić 7 czerwca, czy też muszę wrócić jeszcze w maju?

  • Jeśli będziesz 10 zaczynał z winietą to spokojnie 7 wrócisz. Generalnie to zawsze jest problem z winietą – kiedy kończy się jej ważność, ale w Czechach jest ona ważna po prostu 30 dni.

 4. Planuję wybrać się na krótką wycieczkę z Wałbrzycha do Skalnego Miasta w Adrszpach. Czy muszę wykupić winietę?

 5. mam pytanie wyjeżdzam 17 czerwca do chorwacji i wracam 25 czerwiec czy winieta na 10 dni czechy będzie ważna na powrocie, zaznaczam że wyjazd jest 17 czerwca około 17 godz więc w czechach będę przed północą. Z moich obliczeń wynika że winieta straci ważność 25 czerwca o północy, chyba że się myle

  • Jeśli winieta będzie ważna od 17 czerwca to jej ważność upłynie 26 czerwca o północy. Jest to 10 pełnych dni kalendarzowych.

   • rozumiem cie tylko że ja 17 mam wyjazd o godz 17 więc w czechach będe przed godz 24, z tego co się domyślam będę musiał winiete już przedziurkować na dacie 16 czerwiec więc ważność straci 25 czerwca o północy

    • W takim razie rozumiem, że wyjeżdżasz już 16.06. W takim przypadku winieta straci ważność 25.06 o północy.

 6. janek sobczak on

  Kolego Kubo.Jadę jutro do monachium chcę przekroczyć granice Szklarska Poręba-Harachow Praga-PLZEŃ-MUNCHEN.Wineta na 10-dni mi wystarczy,mogę kupić na stacji w czechach i przedziurkować date wiazdu.
  Za 310 kcz.mogę przejechać całe Czechy w tą i spowrotę jadę partnerem osobowym..CZY sa inne niespodzianki.
  Poszę odpisz jak szybko możesz.Janek Jawor.

  • Na stacji sami przedziurkują Ci winietę w odpowiednim miejscu. Innych „niespodzianek” nie ma 🙂

 7. Witam.Wybieram się z polskiego Cieszyna do Vsetina i będę jechał drogą E462 oraz częściowo 57.Czy na tą trasę mam wykupić winietę?

  • Niestety, E462 (czeska 48) wymaga winiety na krótkim kawałku od strony Polski (widać to na mapie załączonej do wpisu).

 8. Witam. Mam pytanko? Jadąc na Chorwację z Czechowic lepiej jechać na Zwardoń i przez Słowację czy przez Cieszyn i na Czechy?

 9. Dzień dobry.
  Czy potrzebna jest winieta na E75 z Cieszyna na Słowację do Żyliny?
  Droga 48 jest płatna, ale od zjazdu 70 czyli tam gdzie wydaje mi się z mapy, że będę z niej zjeżdża (dalej E75). Czy możesz potwierdzić, że jest to faktycznie ten zjazd?
  Z góry dziękuję.

  • Nie chcę wprowadzać w błąd a wiem na 100% jak to wygląda, bo przy granicy zawsze są jakieś strefy buforowe, bez opłaty za przejazd. Radzę popytać gdzieś przy granicy czy można zrobić tak jak chciałeś i nie kupować winiety.

 10. Witam,wybieramy się w Czechy w okolice Dolni Moravi czy coś takiego,chodzi o tą „ścieżkę w chmurach” to jest 18 km od granicy z Polską. Orientuje się Pan czy potrzebna jest winieta? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  • Witam,
   proszę spojrzeć na mapę we wpisie. Jeśli wasza droga jest oznaczona jako „z poplatkiem” to wymaga ona winiety. Jednak mysle, ze jesli jest to tak blisko od granicy to moze uda sie tam dojechac bocznymi drogami.

 11. Dzień dobry.
  Rozumiem że jedyną opcją wjazdu na autostradę jest winieta? nie ma takiej opcji jak w Polsce że płacę jednorazowo za przejazd? Muszę się w wakacje dostać do wiednia a jadę na 13 dni więc się nie złapię na podróż powrotną już 🙁 Pozdrawiam!

  • Witam,
   Czesi nie mają bramek, dlatego do poruszania się po większości autostrad wymaga się winiety. Oczywiście znam osoby które nie raz przejechały Czechy bez winiety, ale z racji bardzo wysokich mandatów nie radzę tego robić. Jeśli jedziesz na 13 dni to sensowniej będzie kupić winietę na miesiąc.

 12. Witam mam pytanie
  01 sierpnia wyjeżdżam do Chorwacji powrót 10 sierpnia jaka najlepiej kupić winiete ? Jaka jest różnica cenową?
  Pozdrawiam

  • Jeśli faktycznie zamkniesz się w 10 dniach to taką winietę należałoby kupić. Kosztuje ona 310 koron.

 13. Witam. Fajny poradnik:) jadę do Chorwacji 7 lipca prze Ostravę, Ołomuniec, Brno. Mam pytanie czy Czesi mają odcinkowe pomiary prędkości na tej trasie. Drugie pytanie o wysokość mandarów:) nie mogę znaleść info o przekroczeniu do 10km/h. Powyżej 20km/h jest 1000 CZK plus kara administracyjna ale dla obcokrajowców to raczej tylk mandat na miejscu. Pozdr

  • Nie mam pojęcia jak mierzona jest prędkość w Czechach, wiem natomiast, że mają policję w nieoznakowanych radiowozach. Przekroczenie do 10km/h chyba nigdzie poza Szwajcarią nie jest karane.

 14. Na początek dzięki za bardzo przydatne informacje. Zauważyłem, że przy granicy nasi rodacy wołają 70 zł za winietkę na 10 dni a cena właściwa 310 kor to wychodzi ok 50 zł czy na stacjach . Czy stacje w Czechach też mają jakąś prowizję?

  • Z reguły nie mają prowizji, no chyba, że te na głównych przejściach granicznych. Czasami mają za to bandycki kurs Euro do Korony i na tym zarabiają.

 15. Witam
  Kilka kilometrów za granicą (od strony Cieszyna) jest stacja Shella. Wystarczy tam kupić winietę czy lepiej mieć ją już przy przekroczeniu granicy ? Różnica 20 zł co prawda niewielka, ale zawsze coś zostanie w kieszeni.

  • Najbezpieczniej byłoby mieć winietę już przy przekraczaniu granicy (oczywiście jeśli zrobimy to główną drogą). Jeśli jest czas to może warto byłoby przekroczyć granicę drogą nie wymagającą winiety i kupić ją na pierwszej stacji.

 16. Hejka! Świetny poradnik!
  Rozumiem z mapki, że od Kudowy do Nahodu i z powrotem mogę sobie elegancko śmigać bez winietki…?

 17. Przekraczam granicę w Jakuszycach i jadę drogą E65 do Harrachova. Nie muszę mieć winiety prawda?

 18. Witam. Mam pytanko, mam już zakupioną winietę na jutro. wszystko ładnie wypełniłam, tylko mam mały problem. Jak chce ją przykleić od wewnątrz to niestety ale od zewnątrz nr rejestracyjny widnieje jakby w lustrzanym odbiciu (bo sam klej jest od spodu nadruku). Czy mam ją przykleić w ten sposób czy lepiej przykleić taśmą ?

  • Winietę musisz przykleić na klej który znajduje się na jej odwrocie. Przyklejenie taśmą czy jakimkolwiek innym sposobem powoduje jej unieważnienie. Numerem rejestracyjnym się nie przejmuj o ile zgadza się on z tablicami 😉 Zachowaj tę małą część winiety do kontroli.

 19. Witam wracam z Sycylii. Promem plyne do genevy. Chciałam się dowiedzieć ile będzie kosztować vineta od Genevy (Włochy ) przez Austrię i Czechy do Polski.

  • Co do opłat za przejazd we Włoszech to z tego co pamiętam nie ma tam winiet tylko płaci się na bramkach. Jeśli chodzi o Austrię i Czechy to wszystko znajdziesz na blogu.

 20. Witam,
  świetny poradnik. Mam pytanie, wybieram się do Pragi i mam zamiar jechać 1, gdzie na tej trasie najlepiej kupić winietę ?

 21. Piotr Grabowski on

  Czy za winiety w Czechach mogę zapłacić kartą płatniczą? Mam na myśli i na granicy w punkcie bądź na stacji. Czy trzeba mieć gotówkę?

 22. Piotr Grabowski on

  Tak będę pamiętał. Pytałem w banku (pekao s.a) że przewalutowują bezpośrednio na PLN i wychodzi całkiem fajny przelicznik. Na winiecie miesięcznej wychodzi ok. 1PLN różnicy niż jakbym wymienił korony w kantorze a przynajmniej nie zostanę ze zbędnymi koronami bo przecież nie wymienię w kantorze równo 440CZK tylko będę musiał zakupić 500CZK.
  Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 23. Witam, będę jechał do czarnogóry drogą przez czechy i słowację czy na kawałek drogi od cieszyna do żylina bodajże numer 11 ta przez Trzyniec,,,, muszę opłacić winietę w czechach???……… Mapa opłat jest dla mnie nieczytelna. Prosze o pomoc.Pozdrawiam

 24. Witam. Może głupie pytanie, ale trzymam w rękach winiete.
  Rozumiem gdzie należy napisać numer rejestracyjny, ale klej jest z drugiej strony. Oznacza to że numer rejestracyjny auta ma być wewnątrz samochodu ?

 25. Witam,
  W jaki sposob prowadzone sa kontrole winiet? Wiem, ze przez patrole (platne na miejscu). Czy jest inny sposób np. kamery? Czy mandaty sa przesylane rowniez poczta? Chodzi mi o przypadki przejazdu, gdzie np Polak nie trafia na kontrole bezposrednia. Niewiele jest informacji na ten temat.

   • Dzieki za odpowiedz,
    Przytrafilo mi sie dzisiaj przejechac kawalek autostrady w Czechach (o winietach oczywiscie wiem, bo nie raz je kupowalem wczesniej), zjechalem z niej I z mila checia bym za nia zaplacil, z tym, ze po fakcie to chyba niemozliwe (a szkoda). W irlandii za przejazd kolo dublina np mozna bylo to zrobic, tylko w zaleznosci od terminu cena sie zmieniala (nie tak drastycznie jak mandat niespodzianka u naszych sasiadow).

 26. Witam, to ja w drugą stronę od Austrii do Czech – powrót z Chorwacji. Gdzie kupić ?? jeszcze w Austrii czy już w Czechach ?

 27. Witam serdecznie,
  Czytając komentarze doczytałam się,że trzeba mieć winiete by jechać do Ostrawy. Jaka jest w końcu prawda?
  Pozdrawiam

  • Zależy jak długo ważna jest winieta, jeśli na 10 dni to nic się nie stanie, ale jeśli na dłużej, to może się ona odkleić i wtedy straci ważność. W przypadku winiety rocznej poprosiłbym o wydanie duplikatu.

 28. Witam serdecznie , pragnę zapytać o kwestię której nie moge znaleźć ? czy po wykupieniu winiety w Czechach , potem Austri , Słoweni to płacę jeszcze na bramkach na autostradzie ? czy ta winieta już wystarczy i mogę jechać bez płacenia ? Przepraszam jeśli to głupie ale to mój pierwszy wyjazd autem do Chorwacji

 29. Mam pytanie dotyczące kontoli. Jak odbywa się konrola winiet. Automatycznie przez kamery czy tylko przez policje. Wjechałem na autostradę i przejechałem płatną autostradą ok. 80 km za nim zakupiłem i przyklejłem winietę. Czy w tej sytuacji mogę dostać mandat.

 30. Witam,
  planowałem wyjazd 13.08, mam kupione winiety na Czechy i Austrię -już przedziurkowane,
  zmieniły mi się plany i muszę wyjechać 12.08, czy mogę zrobić drugą dziurkę w winietach?
  pozdrawiam

 31. Cześć! Chcę kupić winietę przez Internet. Rozumiem, że dostanę nie przedziurkowaną winietę. Samemu trzeba czymś zrobić dziurkę, czy jak?

 32. Podziwiam Twoja cierpliwośc w udzielaniu odpowiedzi na wiekszosc pytan …a wystarczy przeczytac co napisales i zobrazowales…ja bym nie zdzierzyla ?
  Pozdrawiam!

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.