Winiety w Czechach. Poradnik.

0

Uwaga! Aktualna wersja poradnika znajduje się TUTAJ.

Winietki w Czechach są obowiązkowe. Ich brak karany jest bardzo wysokim mandatem 15000 CZK (to niemal 2500PLN!) i co gorsza, płatnym na miejscu. Winiety nie są drogie ale zaobserwowałem tendencję widoczną na co dzień w Polsce – wykorzystuje się je do nabijania państwowej kabzy. Jeszcze w 2010 najtańsza naklejka obowiązywała na bodaj 3 dni i kosztowała grosze, w 2012 były już winietki 5 dniowe za mniej więcej 5€. Na dzień dzisiejszy najtańsza opcja kosztuje 13-16€ i jest ważna 10dni – większość kupujących jest tam tylko przejazdem, a 5 czy 10 dni to często za mało na urlop więc zyski wzrosły diametralnie. Pomijając politykę, ceny winietek w Czechach na rok 2013 kształtują się następująco:

  • Winieta roczna (R) – 1500 CZK
  • Winieta miesięczna (M) – 440 CZK
  • Winieta 10 dniowa (D) – 310 CZK

Gdzie najlepiej (najtaniej) kupić winiety?

Standardowo winiety najwygodniej kupić jest na pierwszej stacji za albo przed granicą. Ceny są może 1-2 € wyższe od nominalnych. Naklejki można też kupić w punktach ADAC na terenie Niemiec, wysyłkowo za pośrednictwem ich sklepu internetowego a w Polsce w PZM lub niektórych stacjach benzynowych. Winietę wypełniamy i naklejamy po stronie pasażera w dolnym rogu, drugą część dokumentu musimy także mieć przy sobie.

Czy muszę koniecznie kupować winietę?

Winieta jest niezbędna tylko gdy poruszamy się drogami płatnymi (autostrady lub najwygodniejsze i najszybsze drogi). Które drogi są płatne możecie zobaczyć na poniższej mapie (obraz jest własnością RSD.cz).

Mapa dróg płatnych w Czechach (wymagających winiety)

Mapa dróg płatnych w Czechach (wymagających winiety)

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.