Winiety w Słowacji 2018. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

2

Tak jak w poprzednich latach, przygotowałem dla was poradnik dotyczący winiet w Słowacji na rok 2018. Nasi południowi sąsiedzi sytuacją drogową przypominają nieco Polskę sprzed kilku lat. Sieć autostrad nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, ale sytuacja bardzo szybko idzie ku lepszemu. Za to jeśli chodzi o winiety w Słowacji, to sprawa jest dużo prostsza niż w przypadku Czech, Austrii czy Szwajcarii. Od 2016 roku bowiem system winiet jest w pełni elektroniczny i tym samym znika problem kolejek na granicach, wypełniania, naklejania czy zawyżonych cen na polskich stacjach.

Winiety w Słowacji

Cytując słowackie GDDKiA: główną zaletą winiety elektronicznej jest to, że po jej zakupieniu klient:

 • nie ma obowiązku umieszczenia (przyklejenia) winiety w pojeździe w widocznym miejscu, ponieważ winieta ma od teraz wyłącznie formę elektroniczną,
 • nie jest zobowiązany do okazywania potwierdzenia o uiszczeniu opłaty z tytułu zakupu winiety w celu kontroli wypełnienia obowiązków eksploatatora/kierowcy pojazdu albo zespołu pojazdów w myśl Ustawy nr 488/2013 słowackiego Dz. U. o winiecie z późniejszymi zmianami, w brzmieniu obowiązującym (dalej jako „Ustawa“ albo „Ustawa o winiecie“),
 • nie musi instalować w pojeździe jednostki pokładowej lub innego urządzenia, ponieważ obowiązek ten (obowiązek posiadania w pojeździe tzw. jednostki pokładowej) dotyczy tylko pojazdów ciężarowych oraz autobusów powyżej 3,5 tony, które podlegają obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej.

Nowy system winiet w formie elektronicznej ma również, w porównaniu z dotychczasowym systemem winiet w formie papierowych nalepek, szereg innych zalet:

 • oferuje większy komfort przy zakupie winiety poprzez rozszerzenie kanałów dystrybucji o formy elektroniczne – sieć punktów sprzedaży zostanie wzbogacona o możliwość uiszczenia opłaty z tytułu zakupu winiety lub kontroli jej ważności w dowolnym czasie i miejscu przez portal internetowy i/lub aplikację mobilną dedykowaną dla urządzeń przenośnych (smartfony, tablety itp.),
 • oferuje możliwość złożenia wniosku o dokonanie zmiany wybranych danych rejestrowych dla określonego rodzaju winiety oraz okresu jej ważności również za pośrednictwem portalu internetowego albo aplikacji mobilnej bez konieczności osobistej wizyty w wybranym punkcie sprzedaży – np. zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu i/lub kraju rejestracji pojazdu (pojazd pozostaje ten sam),
 • oferuje możliwość informowania klienta na bieżąco za pośrednictwem komunikatów przesyłanych drogą elektroniczną (e-mail lub SMS) na kontaktowy adres e-mail lub pod numer telefonu komórkowego – np. ostrzeżenie o zbliżającym się końcu ważności winiety, informacja o rozpatrzeniu wniosku/reklamacji albo o dokonaniu zmiany wybranych danych rejestracyjnych,
 • eliminuje ryzyko zakupu fałszywych winiet – dzięki przejściu z drukowanej formy na wyłącznie elektroniczną formę winiety,
 • eliminuje problem braku dostępności drukowanych winiet w sieci sprzedaży – winieta elektroniczna będzie zawsze do dyspozycji i nigdy nie zostanie wyprzedana.

Drogi płatne w Słowacji w 2018 roku

Nasi południowi sąsiedzi nareszcie dostarczyli mi mapę, na której coś widać. Zmiana nastąpiła tylko w kilku miejscach, do użytku oddano także kilka nowych odcinków. Jeśli nie jesteś pewny, czy trasa, którą chcesz jechać wymaga winiety, porównaj ją z poniższą mapą i listą odcinków płatnych.

Jako, że mapa dostarczana przez Słowaków jest średnio dokładna, poniżej znajdziecie dokładną listę odcinków dróg wymagających winiety (oraz ich długość):

Winiety w Słowacji 2018 - mapa dróg płatnych

D1 Bratislava, Vajnory – Hričovské Podhradie ● 173 km
D1 Dubná Skala – Turany ● 17 km
D1 Ivachnová – Prešov, Západ ● 143 km
D1 Prešov, Petrovany – Budimír ● 20 km
D2 Brodské (SK/CZ) – Bratislava, Lamač ● 55 km
D2 Bratislava, Jarovce – Čunovo (SK/HU) ● 9 km
D3 Hričovské Podhradie – Žilina, Brodno ● 13 km
D3 Skalité – Svrčinovec ● 15 km ●
D4 Jarovce (SK/AT) – Bratislava, Jarovce ● 2 km
R1 Trnava – Banská Bystrica, Kremnička ● 158 km
R1A Nitra, Západ – Nitra, Kynek ● 2 km
R2 Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom ● 5 km
R2 Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum ● 3 km
R2 Zvolen, Východ – Kriváň ● 18 km
R4 Košice, Juh – Kriváň (SK/HU) ● 14 km
R6 Púchov, Juh – Dolné Kočkovce ● 1 km

Gdzie kupić i jak wypełnić winietę?

Problem wypełniania winiety nie istnieje, bo jak wspomniałem wcześniej, zrezygnowano z naklejek. Tak na prawdę, jedyne co musimy zrobić to podać nasze tablice rejestracyjne przy kupnie winiety. Ale po kolei.

Słowackie GDDKiA zamknęło listę punktów sprzedaży i jak twierdzi, nie planuje jej rozszerzać. Dlatego najwygodniej będzie wejść na oficjalną stronę i tam dokonać zakupu niezbędnej winiety. Krótki poradnik jak to zrobić znajdziecie poniżej:

 1. Po wejściu na stronę eznamka (link powyżej) wybieramy ilość winiet które chcemy kupić (1 lub wiele), okres ważności oraz ich typ (samochód lub przyczepa).
 2. Na następnej stronie wypełniamy wszystkie pola zaznaczone na poniższym obrazku kolorem czerwonym. Są to kolejno: numer rejestracyjny na jaki chcemy wystawić winietę, kraj w którym zarejestrowany jest pojazd, okres ważności winiety (jeśli dotyczy), adres e-mail na który otrzymamy potwierdzenie zakupu winiety oraz kod captcha.
 3. Klikamy przycisk „Potwierdź”.
 4. Na następnej stronie wybieramy formę płatności (karta kredytowa) i ponownie klikamy na przycisk „Potwierdź”.
 5. Zostaniemy przeniesiemy na stronę płatności, gdzie należy uzupełnić dane naszej karty i kliknąć „Confirm payment”.
 6. Jeśli płatność dojdzie do skutku, procedura kupna winiety jest zakończona. Nic więcej nie musimy robić, nasze tablice rejestracyjne znajdują się już w bazie danych i możemy rozpocząć podróż. Potwierdzenie dostaniemy na adres e-mail podany w punkcie 2.
 7. Jeśli nie na posiadamy dostępu do karty kredytowej, winietę możemy kupić w przygranicznych punktach.
 8. Ważność naszej winiety możemy sprawdzić wybierając z menu po lewej stronie „Skontroluj ważność winiety” a następnie wpisując tablice rejestracyjne pojazdu.
Winiety w Słowacji 2018 - portal eznamka gdzie możemy nabyć winietę drogą elektroniczną

Winiety w Słowacji 2018 – portal eznamka gdzie możemy nabyć winietę drogą elektronicznąIle kosztuje słowacka winieta w 2018 roku?

W stosunku do roku 2017 (tak naprawdę od 2016) ceny nie uległy zmianie. Motocykle w dalszym ciągu zwolnione są z opłaty. Samochody z przyczepą o masie całkowitej powyżej 3,5t zobligowane są do wykupienia winiety także dla przyczepy.

Winiety w Słowacji 2018 - wymagane winiety na przejazd ⓒndsas.sk

Winiety w Słowacji 2018 – wymagane winiety na przejazd ⓒndsas.sk

Ceny winiet w Słowacji w 2018 roku są następujące:

Samochody osobowePrzyczepy
Winieta roczna50€50€
Winieta 30-dniowa14€14€
Winieta 10-dniowa10€10€
Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

2 komentarze

 1. Witam. Co Pan myśli o obwodnicy Svidnika. Z mapy zamieszczonej na stronie słowackiej wynika, że jest płatna:
  https://www.ndsas.sk/en. Wg Pańskiej nie. Często tam jeżdżę i mam wątpliwości. Pozdrawiam, JP

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.