Winiety w Szwajcarii 2016. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

2

Uwaga! Aktualna wersja poradnika (na rok 2018) znajduje się TUTAJ.

Winiety w Szwajcarii. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – wzorem lat poprzednich przedstawiam poradnik na rok 2016.

Winiety w Szwajcarii

Winiety w Szwajcarii obowiązują na niemal wszystkich autostradach; w zasadzie nie ma możliwości aby przejechać ten kraj i jej nie potrzebować. Dodatkowe opłaty pobierane są za przejazd niektórymi tunelami. Poruszający się motocyklem zmuszeni są do zakupu takiej samej winiety jak pojazdy do 3,5t.

Poniższa mapa prezentuje odcinki wymagające winiety (kolor czerwony) oraz wolne od opłat (kolor żółty):

Winiety w Szwajcarii 2016 - mapa dróg płatnych

Winiety w Szwajcarii 2016 – mapa dróg płatnych

Za brak ważnej winiety lub za jej nieprawidłowe umocowanie grozi mandat 200CHF płatny na miejscu (dodatkowo będziemy zmuszeni do kupna naklejki). Jeśli nie zapłacimy od razu, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową i najpewniej skończy się karą administracyjną. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.

Jak wypełnić winietę?

W przypadku Szwajcarii nie musimy niczego wypełniać. Winietę wystarczy tylko nakleić we właściwym miejscu – u góry na środku szyby, w prawym górnym lub w prawym dolnym rogu. W przypadku motocykli, winietę naklejamy u dołu szyby (od wewnętrznej strony) lub na widocznej, niewymiennej części.

Winiety w Szwajcarii 2016 - wzór winiety

Winiety w Szwajcarii 2016 – wzór winiety

Gdzie kupić winietę?

Naklejki można kupić na stacjach benzynowych/poczcie/punktach sprzedaży w Czechach, Austrii, Niemczech lub na granicy ze Szwajcarią ustawić się na pasie dla ludzi nieposiadających winiety (rzadko kiedy zdarzają się duże kolejki). Winietę można też kupić w sklepie PZM (jedyny autoryzowany sprzedawca w Polsce).Ile kosztuje szwajcarska winieta w 2016 roku?

W stosunku do ubiegłego roku nic się nie zmieniło. Szwajcarzy postawili na prostotę i oferują tylko winiety roczne w cenie 40CHF ~ 38€ (przy sprzedaży zagranicznej ustalono stałą cenę 40€). Przez winietę roczną należy rozumieć upoważnienie na przejazd autostradami ważne od 1.12.2015 do 31.1.2017 (14 miesięcy). Wiele osób zapomina o tej zasadzie lub jest przekonana, że winieta jest ważna 12 miesięcy od daty zakupu, co często kończy się mandatem.

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

2 komentarze

  1. Mógłby mi pan pomóc bo nie do końca rozumiem? Czy jak pojadę z przyczepą kempingową to muszę wykupić drugą winietę? Powiedzmy że mam auto 1800 kg i przyczepa z 1000kg to mieszczę się w 3,5 T to wystarczy ta zwykła winieta za 40 euro czy coś dodatkowo? Dziękuję z góry!

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.