Winiety w Szwajcarii 2017. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

8

Uwaga! Aktualna wersja poradnika (na rok 2018) znajduje się TUTAJ.

Winiety w Szwajcarii. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – wzorem lat poprzednich przedstawiam poradnik na rok 2017.

Winiety w Szwajcarii 2017

Winiety w Szwajcarii obowiązują na niemal wszystkich autostradach; w zasadzie nie ma możliwości aby przejechać ten kraj i jej nie potrzebować. Dodatkowe opłaty pobierane są za przejazd niektórymi tunelami. Poruszający się motocyklem zmuszeni są do zakupu takiej samej winiety jak pojazdy do 3,5t.

Poniższa mapa prezentuje odcinki wymagające winiety (kolor czerwony) oraz wolne od opłat (kolor żółty):

Winiety w Szwajcarii 2016 - mapa dróg płatnych

Winiety w Szwajcarii 2017 – mapa dróg płatnych

Za brak ważnej winiety lub za jej nieprawidłowe umocowanie grozi mandat 200CHF płatny na miejscu (dodatkowo będziemy zmuszeni do kupna naklejki). Jeśli nie zapłacimy od razu, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową i najpewniej skończy się karą administracyjną. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.

Jak wypełnić winietę?

W przypadku Szwajcarii nie musimy niczego wypełniać. Winietę wystarczy tylko nakleić we właściwym miejscu – u góry na środku szyby, w lewym (strona kierowcy) górnym lub w lewym dolnym rogu. W przypadku motocykli, winietę naklejamy u dołu szyby (od wewnętrznej strony) lub na widocznej, niewymiennej części.

Winiety w Szwajcarii 2017 - Wzór winiety

Winiety w Szwajcarii 2017 – Wzór winiety

Gdzie kupić winietę?

Naklejki można kupić na stacjach benzynowych/poczcie/punktach sprzedaży w Czechach, Austrii, Niemczech lub na granicy ze Szwajcarią ustawić się na pasie dla ludzi nieposiadających winiety (rzadko kiedy zdarzają się duże kolejki). Winietę można też kupić w sklepie PZM (jedyny autoryzowany sprzedawca w Polsce).Ile kosztuje szwajcarska winieta w 2017 roku?

W stosunku do ubiegłego roku nic się nie zmieniło. Szwajcarzy postawili na prostotę i oferują tylko winiety roczne w cenie 40CHF ~ 38,5€ (38,5€ to cena ustalona dla krajów strefy Euro). Przez winietę roczną należy rozumieć upoważnienie na przejazd autostradami ważne od 1.12.2016 do 31.1.2018 (14 miesięcy). Wiele osób zapomina o tej zasadzie lub jest przekonana, że winieta jest ważna 12 miesięcy od daty zakupu, co często kończy się mandatem.

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

8 komentarzy

  1. Winietę naklejamy po LEWEJ stronie (strona kierowcy) !
    Strony auta ustalamy „zza kierownicy” a nie patrząc na przód auta.

  2. A nie mogę dwóch winiet przykleić na szybę auta? Przecież z przyczepy odpadnie po paru dniach. Wiadomo jak warunki atmosferyczne na nią zadziałają.
    I podstawowe pytanie, miejsce na przyczepie obojętne? Przód,bok, tył?

  3. Jeżdżę do Szwajcarii od 2012 r.,zwiedzilem prawie cala Szwajcarie ipowiem Ci na 101 % ,że winiete przyklejamy (patrzac od strony kierowcy za kierownica) po lewej stronie w dolnym rogu lub na środku szyby nad lusterkiem miły kolego Blogowiczu. Wprowadzasz ludzi w błąd co może ich kosztowac 200 CHF

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.