Winiety w Austrii 2016. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

24

Uwaga! Aktualna wersja poradnika (na rok 2018) znajduje się TUTAJ.

Winiety w Austrii. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – wzorem lat poprzednich przedstawiam poradnik na rok 2016.

Winiety w Austrii

Podobnie jak w przypadku Republiki Czeskiej większość autostrad, a w szczególności te które są używane jako trasy „przelotowe”, wymaga winiety. Istnieją także odcinki które wymagają dodatkowej opłaty; są to głównie tunele. Zbliżając się do drogi wymagającej posiadania winiety zostaniemy o tym fakcie kilkukrotnie poinformowani takim znakiem:

Winiety w Austrii

Winiety w Austrii ©diepresse.com

Poniższa mapa prezentuje odcinki wymagające winiety (kolor pomarańczowy) oraz dodatkowej opłaty (kolor niebieski):

Winiety w Austrii 2016 - mapa dróg płatnych

Winiety w Austrii 2016 – mapa dróg płatnych ©asfinag.at

Za brak ważnej winiety lub za jej nieprawidłowe umocowanie grozi mandat do 240€ płatny na miejscu. Jeśli nie zapłacimy od razu, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową i najpewniej skończy się karą od 300 do 3000€. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.

Jak wypełnić winietę?

W przypadku Austrii nie musimy niczego wypełniać. Winietę naklejamy w lewej, górnej części przedniej szyby, tak aby była dobrze widoczna, ale nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu; ewentualnie w okolicy lusterka wstecznego. Kawałek z kodem kreskowym powinniśmy mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli.  Na szybie powinna się znajdować tylko jedna austriacka winieta w tym samym czasie (jest to szczególnie ważne na odcinkach z kontrolą wideo).

Winiety w Austrii 2016 - wzory winiet 10-dniowych

Winiety w Austrii 2016 – wzory winiet 10-dniowych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2016 - wzory winiet dwumiesięcznych

Winiety w Austrii 2016 – wzory winiet dwumiesięcznych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2016 - wzory winiet rocznych

Winiety w Austrii 2016 – wzory winiet rocznych ©asfinag.at

Gdzie kupić winietę?

Winiety są dostępne na prawie każdej stacji benzynowej na terenie Austrii. W Polsce, Niemczech czy Republice Czeskiej dostaniemy je na przygranicznych stacjach benzynowych, ale radzę kupić winietę najwcześniej jak się da – kolejki w ostatnich punktach przed granicą bywają gigantyczne (szczególnie w okresach świątecznych lub wakacyjnych). Naklejki można także kupić w punktach PZM. Na terenie Niemiec w punktach ADAC lub wysyłkowo za pośrednictwem ich sklepu internetowego.Ile kosztuje austriacka winieta w 2016 roku?

W stosunku do ubiegłego roku opłaty uległy bardzo niewielkiej zmianie. Ceny winiet w Austrii w 2016 roku wynoszą:

MotocykleSamochody osobowe
Winieta roczna34,10€85,70€
Winieta dwumiesięczna12,90€25,70€
Winieta 10-dniowa5,10€8,80€

Dodatkowe opłaty za przejazd:

OdcinekOpłata
A9 Phyrnautobahn12,00 €
A9 Pyhrnautobahn / Bosruck5,00 €
A9 Phyrnautobahn / Gleinalm8,50 €
A10 Tauernautobahn11,50 €
A11 Karawanken-Autobahn7,20 €
A13 Brennerautobahn9,00 €
A13 Brennerautobahn (Stubai)2,50 €
S16 Arlberg Schnellstraße9,50 €

Na koniec polecam obejrzeć poniższy film o winietach w Austrii:

https://www.youtube.com/watch?v=q7TOVSl387M

Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

24 komentarze

 1. Wyjeżdżam jutro do Chorwacji i wracam 30.07. Bardziej opłaca mi się kupić dwie austriackie winiety 10-dniowe. Czy muszę obydwie nakleić jutro przed wjazdem na płatne odcinki autostrad w Austrii? Czy nakleić jedną skasowaną jutro a potem ją usunąć i nakleić następną 10-dniową?

  • Zgodnie z przepisami powinniśmy mieć naklejoną tylko jedną winietę, szczególnie z danego roku. Jest to bardzo ważne w przypadku wideo kontroli, bo w przypadku kilku winiet na szybie system z automatu nałoży na nas karę za brak ważnej winiety. Dlatego najlepiej naklejać naklejki tuż przed wyjazdem i ściągać je po okresie ważności.

 2. Planuję podróż przez Czechy, Austrię i Słowację. Czy mając naklejoną czeską winietę muszę ją usunąć wjeżdżając do Austrii? Czy też mogą być dwie naklejone na szybie (czeska i austriacka) ? Np. będę 3 dni w Czechach , potem Austria 2 dni i znowu Czechy.

  • Do EMILA: Czy można płacić EUR w Czechach za winiety? Ja nie mogłem.

   Rok temu jechałem do strony Austrii (Wiedeń > Czechy). Zaraz za granicą kupowałem winietkę i nie miałem koron. Kupno za EUR wyszło drogo: raz że kurs wymiany był kiepski, a dwa że gość doliczył „prowizję za wymianę” co było zwykłym zdzierstwem.
   Teraz wiem że drogi krajowe (nie autostrady) nie są w Czechach płatne i spokojnie mogłem jechać dalej do bardziej cywilizowanego punktu, np. do większej stacji paliw.
   Pozdrawiam!

 3. Witam, będziemy jeździć po Austrii skuterem, który ma przyciemniane szybę. Czy na niej mimo to umieszczamy winietę?

 4. Witam, cena 10 dniowej winietki to 8,8 Euro (około 38 zł). Natomiast gdy chce ją kupić przez prywatna firmę lub w pzm, okazuje się że trzeba zapłacić 56 zł.

  Zastanawiam się teraz czy jadąc w trasie, po pierwsze:
  Znajdę winietę na stacji benzynowej?

  I po drugie:
  Czy będzie w cenie oficjalnej 8,8 Euro czy również może być wyższa?

  • Nie wiem dokładnie jak wygląda sprawa cen od czeskiej strony, ale w DE dojeżdżając do granicy z Austrią cena nie była w żaden sposób zmieniona – płaci się oficjalną cenę.

 5. Cześć, pare dni temu przejechałem przez Czechy i Austrie do Włoch bez kupowania winiet – typowy budyn mózgowy bo jezdze ciagle tylko po krajach z bramkami albo po Niemczech i po prostu wyleciało mi z glowy. Z tego co piszesz w Czechach raczej nie ma kontroli elektronicznej ale w Austrii raczej tak. Słyszałeś moze jak dobrzy sa Austryjacy w wyłapywaniu i czy w drodze powrotnej za klika dni moge sie spodziewać zatrzymania czy jak juz to wyślą mandat? Oczywiscie tym razem zamierzam kupic winiety;)

  • Kontrola wideo w Austrii jest tylko na kilku odcinkach (z racji bardzo wysokich kosztów systemu), ale nie pytaj mnie na których bo nie mam pojęcia. Jeśli zostałeś „złapany” za brak winiety to w przeciągu tygodnia może dwóch dostaniesz mandat pocztą.

 6. Jak to wygląda dla auta z przyczepą kempingową? Jeśli się mieści w 3,5 T to tylko normalna winieta za 8,80 Euro tak?

 7. Witam, czy za winiety w Czechach i w Austrii można płacić kartą? Czy płaci się tylko gotówką?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 8. Kuba, upewniam się że dobrze rozumiem ten system, przejazd A13 (i innymi dodatkowo płatnymi odcinkami w Austrii) wymaga posiadania równocześnie(1+2=sukces) 1. ważnej winietki AT i 2. uiszczenia dodatkowej opłaty za konkretny odcinek (czy w przypadku A 13 można to zrobić analogowo- bramka czy konieczne jest wykupienie z wyprzedzeniem „videotoll”. Z góry dzięki za pomoc.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.