Winiety w Czechach 2014. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

14

Uwaga! Aktualna wersja poradnika znajduje się TUTAJ.

Winiety w Czechach. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – poradnik na rok 2014.

Czy winiety w Czechach są obowiązkowe?

To zależy którymi drogami chcemy się poruszać. Generalnie większość autostrad i dróg ekspresowych, w szczególności te które są używane jako trasy „przelotowe”, wymaga winiety. Jeśli dany odcinek nie wymaga winiety to będzie o tym informował poniższy znak:

Winiety w Czechach - znak informujący o braku opłaty za przejazd.

Winiety w Czechach – znak informujący o braku opłaty za przejazd.

Drogi objęte opłatami ilustruje poniższa mapa (kolorem żółtym oznaczono odcinki płatne):

Winiety w Czechach - mapa dróg płatnych w 2014 roku.

Winiety w Czechach – mapa dróg płatnych w 2014 roku.

Musimy pamiętać, że za brak ważnej winiety grozi mandat. W 2014 roku jego wysokość wynosi do 5000KCZ (około 760PLN) w formie mandatu płatnego na miejscu oraz do 500000KCZ (!) jeśli dojdzie do postępowania administracyjnego. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.Jak wypełnić winietę?

Wypełnienie winiety jest banalnie proste. W puste pola na obu częściach winiety wpisujemy długopisem numer rejestracyjny samochodu którym chcemy się poruszać. Odrywamy mniejszy kawałek winiety i zatrzymujemy go. Powinniśmy go mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli. Następnie naklejamy właściwą naklejkę w prawym dolnym rogu przedniej szyby, tak, aby była dobrze widoczna ale nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu. Winieta jest ważna nawet jeśli tablice rejestracyjne uległy zmianie.

Winiety w Czechach - wzory winiet na rok 2014.

Winiety w Czechach – wzory winiet na rok 2014.

Gdzie kupić winietę?

Tak jak pisałem w poprzednim roku – Winiety w Czechach. Poradnik.

Standardowo winiety najwygodniej kupić jest na pierwszej stacji za albo przed granicą. Ceny są może 1-2 € wyższe od nominalnych. Naklejki można też kupić w punktach ADAC na terenie Niemiec, wysyłkowo za pośrednictwem ich sklepu internetowego a w Polsce w PZM lub niektórych stacjach benzynowych.

Dodam tylko, że są one dostępne prawie na każdej stacji benzynowej i urzędzie pocztowym na terenie Republiki Czeskiej.Ile kosztuje czeska winieta w 2014 roku?

W stosunku do ubiegłego roku opłaty nie uległy zmianie. Ceny winiet w Republice Czeskiej w 2014 wynoszą:

 • Winieta roczna (R) – 1500 CZK
 • Winieta miesięczna (M) – 440 CZK
 • Winieta 10 dniowa (D) – 310 CZK
Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

14 komentarzy

 1. Piszę na gorąco bo wróciliśmy właśnie z pięknej Chorwacji. Jechaliśmy na 2 auta. Szwagrostwo stwierdziło, że oszczędzi kilka złotych i kupią winiety po drodze. W Czechach staliśmy prawie 1,5h na stacji benzynowej w 32 stopniowym ukropie aby zakupić dla nich winiety – tłum ludzi, ponad 50 osób w kolejce – jednym słowem DRAMAT! Absolutnie i zdecydowanie polecam zakup przed wyjazdem. Najszybsza i najtańsza wysyłka zdecydowanie na [proszę o brak reklam] – sprawdzone! Sugeruję przegooglować temat i sprawdzić samemu!

 2. ciekawe gdzie na malym kawalku winietki autor widzi miejsce na wpisanie nr rejestracyjnego ? dawno chyba nie widzial winiety w Czechach i pisze bzdury

  • W 2012 na 100% a w 2013 na 80% (nie mogę znaleźć tego kawałka winiety ale jeszcze poszukam) było miejsce na wpisanie numerów rejestracyjnych. Dzięki za zwrócenie uwagi, w tym roku nie kupowałem jeszcze winiety ale sprawdzę sprawę w poniedziałek i ew. skoryguję tekst.

  • hmm numer rejestracyjny na czeskich winietach trzeba wpisywać od ładnych paru lat – brak numeru rejestracyjnego jest ponoć traktowane na równi z brakiem winiety.

  • Sam sprawdziłem jak wygląda sprawa – mały kawałek musimy mieć przy sobie, z tyłu na dużym wpisujemy numery rejestracyjne. Oczywiście brak uzupełnienia winiety, złe naklejenie i inne niedociągnięcia skutkują mandatem.

  • Kliknij na obrazek przedstawiający naklejkę. Na części przyklejanej na szybę widoczne są kółeczka od 1 do 31 (dni) oraz cyframi rzymskimi od I do XII (miesiące). Sprzedający dziurkuje nam winietę w odpowiednim miejscu.

 3. Winieta w pzm na niskich łąkach we wrocku. na czechy miesieczna kosztuje 85zl a na austrię 10 dniowa 65, 2 mięsieczna 138zl
  Edit: poprawiłem cenę.

 4. Kuba nie wiedzialam ze trzeba mieć winiety w Czechch, jechalam do Pragi 11 z powrotem też. Czy mandat za brak winiety dostaje się gdy złapie mnie policja czy zczytali wideo na trasie i przyjdzie mi listownie?

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.