Winiety w Słowacji 2016. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

4

Uwaga! Aktualna wersja poradnika (na rok 2018) znajduje się TUTAJ.

Nasi południowi sąsiedzi sytuacją drogową przypominają nieco Polskę sprzed kilku lat. Sieć autostrad nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, ale sytuacja bardzo szybko idzie ku lepszemu. Za to jeśli chodzi o winiety w Słowacji, to sprawa jest dużo prostsza niż w przypadku Czech, Austrii czy Szwajcarii. Od tego roku, system winiet jest w pełni elektroniczny i tym samym znika problem kolejek na granicach, wypełniania, naklejania czy zawyżonych cen.

Winiety w Słowacji

Cytując słowackie GDDKiA: główną zaletą winiety elektronicznej jest to, że po jej zakupieniu klient:

 • nie ma obowiązku umieszczenia (przyklejenia) winiety w pojeździe w widocznym miejscu, ponieważ winieta ma od teraz wyłącznie formę elektroniczną,
 • nie jest zobowiązany do okazywania potwierdzenia o uiszczeniu opłaty z tytułu zakupu winiety w celu kontroli wypełnienia obowiązków eksploatatora/kierowcy pojazdu albo zespołu pojazdów w myśl Ustawy nr 488/2013 słowackiego Dz. U. o winiecie z późniejszymi zmianami, w brzmieniu obowiązującym (dalej jako „Ustawa“ albo „Ustawa o winiecie“),
 • nie musi instalować w pojeździe jednostki pokładowej lub innego urządzenia, ponieważ obowiązek ten (obowiązek posiadania w pojeździe tzw. jednostki pokładowej) dotyczy tylko pojazdów ciężarowych oraz autobusów powyżej 3,5 tony, które podlegają obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej.

Nowy system winiet w formie elektronicznej ma również, w porównaniu z dotychczasowym systemem winiet w formie papierowych nalepek, szereg innych zalet:

 • oferuje większy komfort przy zakupie winiety poprzez rozszerzenie kanałów dystrybucji o formy elektroniczne – sieć punktów sprzedaży zostanie wzbogacona o możliwość uiszczenia opłaty z tytułu zakupu winiety lub kontroli jej ważności w dowolnym czasie i miejscu przez portal internetowy i/lub aplikację mobilną dedykowaną dla urządzeń przenośnych (smartfony, tablety itp.),
 • oferuje możliwość złożenia wniosku o dokonanie zmiany wybranych danych rejestrowych dla określonego rodzaju winiety oraz okresu jej ważności również za pośrednictwem portalu internetowego albo aplikacji mobilnej bez konieczności osobistej wizyty w wybranym punkcie sprzedaży – np. zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu i/lub kraju rejestracji pojazdu (pojazd pozostaje ten sam),
 • oferuje możliwość informowania klienta na bieżąco za pośrednictwem komunikatów przesyłanych drogą elektroniczną (e-mail lub SMS) na kontaktowy adres e-mail lub pod numer telefonu komórkowego – np. ostrzeżenie o zbliżającym się końcu ważności winiety, informacja o rozpatrzeniu wniosku/reklamacji albo o dokonaniu zmiany wybranych danych rejestracyjnych,
 • eliminuje ryzyko zakupu fałszywych winiet – dzięki przejściu z drukowanej formy na wyłącznie elektroniczną formę winiety,
 • eliminuje problem braku dostępności drukowanych winiet w sieci sprzedaży – winieta elektroniczna będzie zawsze do dyspozycji i nigdy nie zostanie wyprzedana.
Winiety w Słowacji 2016 - mapa dróg płatnych

Winiety w Słowacji 2016 – mapa dróg płatnych

Jako, że mapa dostarczana przez Słowaków jest średnio dokładna, poniżej znajdziecie dokładną listę odcinków dróg wymagających winiety (oraz ich długość):

D1 Bratislava, Vajnory – Hričovské Podhradie ● 173 km
D1 Dubná Skala – Turany ● 17 km
D1 Ivachnová – Prešov, Západ ● 143 km
D1 Prešov, Petrovany – Budimír ● 20 km
D2 Brodské (SK/CZ) – Bratislava, Lamač ● 55 km
D2 Bratislava, Jarovce – Čunovo (SK/HU) ● 9 km
D3 Hričovské Podhradie – Žilina, Strážov ● 9 km
D4 Jarovce (SK/AT) – Bratislava, Jarovce ● 2 km
R1 Trnava – Banská Bystrica, Kremnička ● 158 km
R1A Nitra, Západ – Nitra, Kynek ● 2 km
R2 Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom ● 5 km
R2 Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum ● 3 km
R2 Pstruša – Kriváň ● 10 km
R4 Košice, Juh – Milhosť (SK/HU) ● 14 km
R6 Púchov, Juh – Dolné Kočkovce ● 1 km

Gdzie kupić i jak wypełnić winietę?

Problem wypełniania winiety nie istnieje, bo jak wspomniałem wcześniej, zrezygnowano z naklejek. Tak na prawdę, jedyne co musimy zrobić to podać nasze tablice rejestracyjne przy kupnie winiety. Ale po kolei.

Słowackie GDDKiA zamknęło listę punktów sprzedaży i jak twierdzi, nie planuje jej rozszerzać. Dlatego najwygodniej będzie wejść na oficjalną stronę i tam dokonać zakupu niezbędnej winiety. Krótki poradnik jak to zrobić znajdziecie poniżej:

 1. Po wejściu na stronę eznamka (link powyżej) wybieramy ilość winiet które chcemy kupić (1 lub wiele), okres ważności oraz ich typ (samochód lub przyczepa).
 2. Na następnej stronie wypełniamy wszystkie pola zaznaczone na poniższym obrazku kolorem czerwonym. Są to kolejno: numer rejestracyjny na jaki chcemy wystawić winietę, kraj w którym zarejestrowany jest pojazd, okres ważności winiety (jeśli dotyczy), adres e-mail na który otrzymamy potwierdzenie zakupu winiety oraz kod captcha.
 3. Klikamy przycisk „Potwierdź”.
 4. Na następnej stronie wybieramy formę płatności (karta kredytowa) i ponownie klikamy na przycisk „Potwierdź”.
 5. Zostaniemy przeniesiemy na stronę płatności, gdzie należy uzupełnić dane naszej karty i kliknąć „Confirm payment”.
 6. Jeśli płatność dojdzie do skutku, procedura kupna winiety jest zakończona. Nic więcej nie musimy robić, nasze tablice rejestracyjne znajdują się już w bazie danych i możemy rozpocząć podróż. Potwierdzenie dostaniemy na adres e-mail podany w punkcie 2.
 7. Jeśli nie na posiadamy dostępu do karty kredytowej, winietę możemy kupić w przygranicznych punktach.
 8. Ważność naszej winiety możemy sprawdzić wybierając z menu po lewej stronie „Skontroluj ważność winiety” a następnie wpisując tablice rejestracyjne pojazdu.
Winiety w Słowacji 2016 - portal eznamka gdzie możemy nabyć winietę drogą elektroniczną

Winiety w Słowacji 2016 – portal eznamka gdzie możemy nabyć winietę drogą elektronicznąIle kosztuje słowacka winieta w 2016 roku?

W stosunku do roku 2015 ceny nie uległy zmianie. Motocykle w dalszym ciągu zwolnione są z opłaty. Samochody z przyczepą o masie całkowitej powyżej 3,5t zobligowane są do wykupienia winiety także dla przyczepy.

Winiety w Słowacji 2016 - wymagane winiety na przejazd ⓒndsas.sk

Winiety w Słowacji 2016 – wymagane winiety na przejazd ⓒndsas.sk

Ceny winiet w Słowacji w 2016 roku są następujące:

Samochody osobowePrzyczepy
Winieta roczna50€50€
Winieta 30-dniowa14€14€
Winieta 10-dniowa10€10€
Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

4 komentarze

 1. Ryszard Profus on

  Jedna wielka kicha. Od 2 dni robiłem próby kupna winiet na Słowację i Węgry przez oficjalne strony tych krajów (łącznie z założeniem konta, dotyczy Węgier) i za każdym razem w odpowiedzi otrzymywałem wiadomość, że jest problem z kartą. Próbowałem zapłacić swoją lub od żony i d…a. Byłem w banku, zdziwieni bo wszystko OK. Jeżeli to ma tak działać to niech się wypchają. Chyba, że chodzi jednak o nabijanie kieszeni pośrednikom. Może innym się uda. Ja już rezygnuję bo późno by się bawić w „ciuciu babkę” tym bardziej, że tyle spraw jest przed wyjazdem a nie siedzenie przed kompem.

 2. Rzeczywiście, kicha. Utknąłem przy tzw. kodzie captcha. Wyświetlają się 2 okienka do przepisamia; czy przepiszę jedno słowo czy dwa, czy ze spacją czy bez, jeden czort. Wyświetlają mi się kolejne. Na czym to co cholrey polega?

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.