Winiety w Słowacji 2017. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

53

Uwaga! Aktualna wersja poradnika (na rok 2018) znajduje się TUTAJ.

Tak jak w poprzednich latach, przygotowałem dla was poradnik dotyczący winiet w Słowacji na rok 2017. Nasi południowi sąsiedzi sytuacją drogową przypominają nieco Polskę sprzed kilku lat. Sieć autostrad nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, ale sytuacja bardzo szybko idzie ku lepszemu. Za to jeśli chodzi o winiety w Słowacji, to sprawa jest dużo prostsza niż w przypadku Czech, Austrii czy Szwajcarii. Od zeszłego roku system winiet jest w pełni elektroniczny i tym samym znika problem kolejek na granicach, wypełniania, naklejania czy zawyżonych cen.

Winiety w Słowacji

Cytując słowackie GDDKiA: główną zaletą winiety elektronicznej jest to, że po jej zakupieniu klient:

 • nie ma obowiązku umieszczenia (przyklejenia) winiety w pojeździe w widocznym miejscu, ponieważ winieta ma od teraz wyłącznie formę elektroniczną,
 • nie jest zobowiązany do okazywania potwierdzenia o uiszczeniu opłaty z tytułu zakupu winiety w celu kontroli wypełnienia obowiązków eksploatatora/kierowcy pojazdu albo zespołu pojazdów w myśl Ustawy nr 488/2013 słowackiego Dz. U. o winiecie z późniejszymi zmianami, w brzmieniu obowiązującym (dalej jako „Ustawa“ albo „Ustawa o winiecie“),
 • nie musi instalować w pojeździe jednostki pokładowej lub innego urządzenia, ponieważ obowiązek ten (obowiązek posiadania w pojeździe tzw. jednostki pokładowej) dotyczy tylko pojazdów ciężarowych oraz autobusów powyżej 3,5 tony, które podlegają obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej.

Nowy system winiet w formie elektronicznej ma również, w porównaniu z dotychczasowym systemem winiet w formie papierowych nalepek, szereg innych zalet:

 • oferuje większy komfort przy zakupie winiety poprzez rozszerzenie kanałów dystrybucji o formy elektroniczne – sieć punktów sprzedaży zostanie wzbogacona o możliwość uiszczenia opłaty z tytułu zakupu winiety lub kontroli jej ważności w dowolnym czasie i miejscu przez portal internetowy i/lub aplikację mobilną dedykowaną dla urządzeń przenośnych (smartfony, tablety itp.),
 • oferuje możliwość złożenia wniosku o dokonanie zmiany wybranych danych rejestrowych dla określonego rodzaju winiety oraz okresu jej ważności również za pośrednictwem portalu internetowego albo aplikacji mobilnej bez konieczności osobistej wizyty w wybranym punkcie sprzedaży – np. zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu i/lub kraju rejestracji pojazdu (pojazd pozostaje ten sam),
 • oferuje możliwość informowania klienta na bieżąco za pośrednictwem komunikatów przesyłanych drogą elektroniczną (e-mail lub SMS) na kontaktowy adres e-mail lub pod numer telefonu komórkowego – np. ostrzeżenie o zbliżającym się końcu ważności winiety, informacja o rozpatrzeniu wniosku/reklamacji albo o dokonaniu zmiany wybranych danych rejestracyjnych,
 • eliminuje ryzyko zakupu fałszywych winiet – dzięki przejściu z drukowanej formy na wyłącznie elektroniczną formę winiety,
 • eliminuje problem braku dostępności drukowanych winiet w sieci sprzedaży – winieta elektroniczna będzie zawsze do dyspozycji i nigdy nie zostanie wyprzedana.
Winiety w Słowacji 2016 - mapa dróg płatnych

Winiety w Słowacji 2017 – mapa dróg płatnych

Jako, że mapa dostarczana przez Słowaków jest średnio dokładna, poniżej znajdziecie dokładną listę odcinków dróg wymagających winiety (oraz ich długość):

D1 Bratislava, Vajnory – Hričovské Podhradie ● 173 km
D1 Dubná Skala – Turany ● 17 km
D1 Ivachnová – Prešov, Západ ● 143 km
D1 Prešov, Petrovany – Budimír ● 20 km
D2 Brodské (SK/CZ) – Bratislava, Lamač ● 55 km
D2 Bratislava, Jarovce – Čunovo (SK/HU) ● 9 km
D3 Hričovské Podhradie – Žilina, Strážov ● 9 km
D4 Jarovce (SK/AT) – Bratislava, Jarovce ● 2 km
R1 Trnava – Banská Bystrica, Kremnička ● 158 km
R1A Nitra, Západ – Nitra, Kynek ● 2 km
R2 Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom ● 5 km
R2 Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum ● 3 km
R2 Pstruša – Kriváň ● 10 km
R4 Košice, Juh – Milhosť (SK/HU) ● 14 km
R6 Púchov, Juh – Dolné Kočkovce ● 1 km

Gdzie kupić i jak wypełnić winietę?

Problem wypełniania winiety nie istnieje, bo jak wspomniałem wcześniej, zrezygnowano z naklejek. Tak na prawdę, jedyne co musimy zrobić to podać nasze tablice rejestracyjne przy kupnie winiety. Ale po kolei.

Słowackie GDDKiA zamknęło listę punktów sprzedaży i jak twierdzi, nie planuje jej rozszerzać. Dlatego najwygodniej będzie wejść na oficjalną stronę i tam dokonać zakupu niezbędnej winiety. Krótki poradnik jak to zrobić znajdziecie poniżej:

 1. Po wejściu na stronę eznamka (link powyżej) wybieramy ilość winiet które chcemy kupić (1 lub wiele), okres ważności oraz ich typ (samochód lub przyczepa).
 2. Na następnej stronie wypełniamy wszystkie pola zaznaczone na poniższym obrazku kolorem czerwonym. Są to kolejno: numer rejestracyjny na jaki chcemy wystawić winietę, kraj w którym zarejestrowany jest pojazd, okres ważności winiety (jeśli dotyczy), adres e-mail na który otrzymamy potwierdzenie zakupu winiety oraz kod captcha.
 3. Klikamy przycisk „Potwierdź”.
 4. Na następnej stronie wybieramy formę płatności (karta kredytowa) i ponownie klikamy na przycisk „Potwierdź”.
 5. Zostaniemy przeniesiemy na stronę płatności, gdzie należy uzupełnić dane naszej karty i kliknąć „Confirm payment”.
 6. Jeśli płatność dojdzie do skutku, procedura kupna winiety jest zakończona. Nic więcej nie musimy robić, nasze tablice rejestracyjne znajdują się już w bazie danych i możemy rozpocząć podróż. Potwierdzenie dostaniemy na adres e-mail podany w punkcie 2.
 7. Jeśli nie na posiadamy dostępu do karty kredytowej, winietę możemy kupić w przygranicznych punktach.
 8. Ważność naszej winiety możemy sprawdzić wybierając z menu po lewej stronie „Skontroluj ważność winiety” a następnie wpisując tablice rejestracyjne pojazdu.
Winiety w Słowacji 2016 - portal eznamka gdzie możemy nabyć winietę drogą elektroniczną

Winiety w Słowacji 2017 – portal eznamka gdzie możemy nabyć winietę drogą elektronicznąIle kosztuje słowacka winieta w 2017 roku?

W stosunku do roku 2016 ceny nie uległy zmianie. Motocykle w dalszym ciągu zwolnione są z opłaty. Samochody z przyczepą o masie całkowitej powyżej 3,5t zobligowane są do wykupienia winiety także dla przyczepy.

Winiety w Słowacji 2016 - wymagane winiety na przejazd ⓒndsas.sk

Winiety w Słowacji 2017 – wymagane winiety na przejazd ⓒndsas.sk

Ceny winiet w Słowacji w 2017 roku są następujące:

Samochody osobowePrzyczepy
Winieta roczna50€50€
Winieta 30-dniowa14€14€
Winieta 10-dniowa10€10€
Share.

About Author

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

53 komentarze

 1. kupiłem tydzień temu dwie wniety na Słowację i nie otrzymałem jeszcze potwierdzenia na podanego emaila. Ile to może potrwać? Nadmieniam, że po sprawdzeniu widnieję w ich bazie. Czy w związku z tym muszę mieć przy sobie to potwierdzenie?

  • Z reguły przychodzi ono pod razu.
   Możesz napisać do nich maila, choć najważniejszy jest wpis w bazie danych, bo to tam ich system będzie szukał twoich tablic.

   • Kuba nie wiem jak to działa w niedziele ale właśnie dokonałem zakupu winiety było sprawdzone 3 razy i nie dostałem ani potwierdzenia na pocztę ani moja winieta jako ważna nie istnieje w systemie, pomimo pobrania z karty kredytowej 14 euro

 2. Porada dla nieuważnych. Jak zmienić kraj rejestracji pojazdu.
  Dzisiaj zakupiłem winietę, ale przez nieuwagę nie zaznaczyłem, że pojazd zarejestrowany jest w Polsce i domyślnie wybrało Słowację.
  Natychmiast po zauważeniu błędu, na stronie https://eznamka.sk/selfcare/request/, wypełniłem formularz 'Podania’ o 'Zmianę danych w ewidencji zapłat eDZ’ (do wyboru mamy słowacki lub angielski) i wciągu niecałych dwóch godzin przyszło potwierdzenie rozpatrzenia sprawy i sprostowanie mojego błędu (e-mail i SMS), czyli zmienienie kraju rejestracji samochodu na Polskę, co można było od razu sprawdzić pod adresem https://eznamka.sk/selfcare/check/.
  Kubie dziękuję za ten i inne artykuły, a wszystkim życzę udanych podróży. 😀

 3. Witam Panie Jakubie. Artykuł bardzo pomocny. Dla potwierdzenia rozumiem, że jadąc od Barwinka w stronę Miszkolca ( Barwinek – Świdnik – Preszow – Koszyce – granica słowacko węgierska) muszę ominąć tylko dwa odc. płatne tj. D1 Prešov, Petrovany – Budimír ● 20 km (odc. można ominąć krajową 20 od Haniska do Budymir) oraz R4 Košice, Juh – Milhosť (SK/HU) ● 14 km ● (objazd krajową17 prosto do granicy). Obwodnica w Świdniku (R4) oraz obwodnica z Budimiru przez Koszyce do krajowej 17 jest bezpłatna? Proszę potwierdzić czy dobrze zrozumiałem Pana artykuł ponieważ informacja będzie mi bardzo przydatna na wakacyjne wojaże….

  • Szczerze mowiac, gdybym chcial kazdemu sprawdzac trase to musialbym kogos zatrudnic na pelny etat… Odcinki platne sa zaznaczone na mapie (jaka jest, taka jest, ale to jedyna oficjalna mapa) a liste drog platnych na rok 2017 dostalem od slowackiego ministerstwa wiec uznaje ja za pewnik. Nie wiem jak jest z obwodnicami, bo one zawsze sa pokrecone i to zalezy od miasta, ale jesli nie ma ich na liscie to przyjalbym ze sa bezplatne.

   • Dziękuję bardzo Panie Jakubie za baaardzo szybką odpowiedź. Trzymam się tego, że te w/w odc. drogowe (obwodnice) są bezpłatne 🙂 ponieważ nie ich w oficjalnym spisie dróg płatnych. Gdyby miał ktoś inną wiedzę to proszę się nią z nami podzielić z góry bardzo dziękuję…..

 4. A ja mam pytanie z innej beczki ?
  Przejechałem odcinek R4 Košice, Juh – Milhosť (SK/HU) ● 14 km bez winiety i co mam zrobić? Dzwoniłem na infolinię ale babka nie potrafiła mi pomóc,bo chciałem kupić winiete ale zmieniła się już data a do tyłu nie da rady kupić?kto ma jakieś rady??

 5. Witam.Potrzebuje winietę na okres 21.07-29.07 na Słowację i Węgry .Moje pytanie jest takie czy mogę kupić je już teraz z podaniem tych dat ? czy raczej przed samym wyjazdem?
  Z góry dziękuję.

 6. Witam,czy jadąc z Polski na Słowacje do Demiankowska Jaskinia Wolności musze wykupic winiete na Słowację,granice bede przekraczal w Korbielowie,podobno jadąc przez Chyzne sa utrudnienia po stronie Słowacji.

  • Witaj GER, po drodze do Demianowskiej Doliny masz kawałek płatnej autostrady – jakieś 10km, które można spokojnie ominąć drogami bezpłatnymi – za Rożemberokiem kierujesz się na Beszeniową, Liptowski Trnoviec, Liptovski Mikulasz i Demianowska Dolina lub za Rożemberokiem „18” na Święty Krzyż, Liptovski Mikulasz i Demianowska Dolina.

 7. witam, wiem, że tu jest o Słowacji, ale czy od granicy słowacko – węgierskiej do Miszkolca (tam mamy wczasy) mogę jechać bez winiety?
  Jadę jutro rano, proszę o pilną odpowiedź.

 8. Witam ja mam takie pytanie czy w Czadcy tam na tym kropkowanym odcinku na mapce tez trzeba posiadac winiete??

 9. Witam…. przespałem troszkę temat zakupu winiety. Czy jadąc z czech w kierunku słowacji gdzie mogę kupić takie winietki (jakie stacje paliw np.)?

 10. chcialbym sie dowiedziec czy jadąc od miejscowosci Oravsky
  Podzamok trasą e77 59 do miejsowosci Ruzomberok potrzebna jest winieta
  ,wedlug mnie to nie ,lecz po trasie widzialem masz z kamerami
  rejestrującymi kierunek na Dolny Kubin(ok 1 km od skrzyzowania drog r3 i
  e77 59.)

 11. A ja tak sobie czytam te posty i ogarnia mnie z jednej strony uczucie szczerego podziwu dla Kuby, a z drugiej strony – przerażenie i rozpacz poziomem i treścią zadawanych Kubie przez Was pytań. Ludzie Kochani, na litość Boską, skoro trafiliście na ten blog, to potraficie posługiwać się komputerem i znaleźć samemu coś w Internecie, nie? Tam są odpowiedzi na Wszystkie nurtujące Was sprawy. Bez najmniejszego problemu można się samemu dowiedzieć, które drogi są płatne, jak za przejazd zapłacić i ile to kosztuje. Mało tego, ogromna część tych informacji dot. państw ościennych jest dostępna po polsku, więc nawet problem językowy odpada. Ulitujcież się nad Człowiekiem i zdobądźcie się na odrobinę własnego wysiłku! Kubie przesyłam wyrazy głębokiego szacunku a wszystkich serdecznie pozdrawiam i życzę wielu udanych i bezpiecznych podróży.

 12. MAM pytanie, czy kamizelka odblaskowa obowiązuje na Słowacji jedna, czy wszyscy jadacy musza mieć, znajomy ostatanio dostał mandat za brak dla wszystkich pasażerów jakos 100 albo 200 euro? Paranoja

  • i jeszcze jedno pytanie, czy winiety na Czechy i Slowacje kupię bez problemu na stacjach benzynowych, bo dzis już wyjeżdżam ?

  • Wszyscy pasażerowie powinni mieć kamizelki odblaskowe. Czyli ile osób tyle kamizelek. I najważniejsze kamizelki MUSZĄ być w kabinie NIE w bagarzniku. Poza tym obowiązkowo radze komplet żarówek i bezpieczników plus sprawne światła przeciw mgielne. Wyjście z samochodu do bagarznika już ubrany w kamizelke. Lepiej uniknąć niepotrzebnych wydatków lub tłumaczeń. Informacje mam od koleżanki która tam jeździ.

 13. Kupowałem winietę „na szybko” z komórki ze strony w języku słowackim, będąc już na autostradie. Podczas wypełniania danych, wprowadziłem swój numer rejestracyjny, natomiast w polu kraj rejestracji pojazdu Słowacja (na szybko pomyslalem, że jest to kraj na który chcę kupić winietę).. Dziś – na drugi dzień spojrzałem jeszcze raz na to chłodnym okiem i to zauważyłem. Czy można to teraz jakoś skorygować ? Jakie są ewentualne kary ?

 14. Mam pytanie. Czy płatność za e-winiete może być dokonana tylko kartą kredytową czy może to być też płatność przelewem z konta walutowego?

 15. Kuba, czy grozi mi mandat jak wjechałem na autostradę, a dopiero później na stacji benzynowej wkupiłem winietkę ?

 16. Zalatwilismy się na maksa kupiliśmy winete A pan wpsiall mam zły nr rehestracyjny. Było.rano więc rzuciłam okiem i pasowało niesety zamiast S było 5… Dziś chciałam wyrzucić patrzę błąd… da się jakoś wyjść z tej sytacji ? Czy czekać cierpliwie na mandat ?

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.