Winiety w Austrii 2017. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Poradnik.

32

Winiety w Austrii. Gdzie kupić i jak wypełnić winietę? Co, jak, gdzie i za ile – wzorem lat poprzednich przedstawiam poradnik na rok 2017.

Winiety w Austrii 2017

Podobnie jak w przypadku Republiki Czeskiej większość autostrad, a w szczególności te które są używane jako trasy „przelotowe”, wymaga winiety. Istnieją także odcinki które wymagają dodatkowej opłaty; są to głównie tunele. Zbliżając się do drogi wymagającej posiadania winiety zostaniemy o tym fakcie kilkukrotnie poinformowani takim znakiem:

Winiety w Austrii

Winiety w Austrii ©diepresse.com

Poniższa mapa prezentuje odcinki wymagające winiety (kolor pomarańczowy) oraz dodatkowej opłaty z kontrolą wideo (kolor zielony):

Winiety w Austrii 2017 - mapa dróg płatnych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 – mapa dróg płatnych ©asfinag.at

Za brak ważnej winiety lub za jej nieprawidłowe umocowanie grozi mandat do 120€ wzwyż, płatny na miejscu. Jeśli nie zapłacimy od razu, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową i najpewniej skończy się karą od 300 do 3000€. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi.

Jak wypełnić winietę?

W przypadku Austrii nie musimy niczego wypełniać. Winietę naklejamy w lewej, górnej części przedniej szyby, tak aby była dobrze widoczna, ale nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu; ewentualnie w okolicy lusterka wstecznego. Kawałek z kodem kreskowym powinniśmy mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli.  Na szybie powinna się znajdować tylko jedna austriacka winieta w tym samym czasie (jest to szczególnie ważne na odcinkach z kontrolą wideo).

Winiety w Austrii 2017 - wzory winiet 10-dniowych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 – wzory winiet 10-dniowych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 - wzory winiet dwumiesięcznych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 – wzory winiet dwumiesięcznych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 - wzory winiet rocznych ©asfinag.at

Winiety w Austrii 2017 – wzory winiet rocznych ©asfinag.at

Gdzie kupić winietę?

Winiety są dostępne na prawie każdej stacji benzynowej na terenie Austrii. W Polsce, Niemczech czy Republice Czeskiej dostaniemy je na przygranicznych stacjach benzynowych, ale radzę kupić winietę najwcześniej jak się da – kolejki w ostatnich punktach przed granicą bywają gigantyczne (szczególnie w okresach świątecznych lub wakacyjnych). Naklejki można także kupić w punktach PZM. Na terenie Niemiec w punktach ADAC lub wysyłkowo za pośrednictwem ich sklepu internetowego.Ile kosztuje austriacka winieta w 2017 roku?

W stosunku do ubiegłego roku opłaty uległy bardzo niewielkiej zmianie. Ceny winiet w Austrii w 2017 roku wynoszą:

MotocykleSamochody osobowe
Winieta roczna34,40€86,40€
Winieta dwumiesięczna13,00€25,90€
Winieta 10-dniowa5,10€8,90€

Dodatkowe opłaty za przejazd:

OdcinekOpłata
A9 Phyrnautobahn12,00 €
A9 Pyhrnautobahn / Bosruck5,00 €
A9 Phyrnautobahn / Gleinalm8,50 €
A10 Tauernautobahn11,50 €
A11 Karawanken-Autobahn7,20 €
A13 Brennerautobahn9,00 €
A13 Brennerautobahn (Stubai)2,50 €
S16 Arlberg Schnellstraße9,50 €

Na koniec polecam obejrzeć poniższy film o winietach w Austrii:

Udostępnij!

O autorze

Nazywam się Kuba i od 2013 roku prowadzę dla Was blog "Kuba w Podróży". Od czasu mojej pierwszej większej wyprawy minęło sporo czasu, a popularność bloga przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Z zawodu programista, w wolnych chwilach spisuję swoje poradniki, relacje z wypraw i ogólne doświadczenia ze światem. Do zobaczenia na szlaku!

32 komentarze

   • Łukasz w dniu

    A od kiedy jest te 12 euro za A9, i gdzie niby na bramkach się ją płaci. Pierwszy raz widzę taką informację. Jest tylko Bosruck Tunnel i Gleinalm (8.50 i 5 euro) i tylko tam są bramki, które się omija, jeśli się omija tunele.

 1. Jadę w trasę.Wiedziałem,że winiety a Austrii i Czechach są potrzebne.Tu dowiedziałem się ile kasy potrzebuje :)Super stronka dziękuję

 2. Czy dobrze rozumiem, że jeśli wyjeżdżam na 2 tygodnie i muszę przejechać przez Austrię, to lepiej będzie kupić dwa razy winietę 10-dniową w pierwszą i w drugą stronę?

 3. Sebastian w dniu

  Winiety zakupiłem na pierwszej stacji benzynowej w Czechach
  Za 10 dni Czechy i Austria zapłaciłem 570 koron.
  Płatność kartą.
  Kupowałem winiety w Polsce przed wyjazdem i widzę, że przepłacalem i to sporo.
  Polecam taka formę nabycia winiety.
  Zaraz ruszamy do Włoch 😀
  Po noclegu za Brnem 🏨

 4. Witam,
  Jadę na 14 dni do Wloch. Jeśli chodzi o Czechy to sprawe załatwia winietka miesięczna ale jeżeli chodzi o Austrię to raczej 2 x 10 dni. I tu pytanie: czy mogę na samym początku kupić 2 wińiety tylko z innymi datami ?? By sie na powrocie już nie bawić ?? Pozdrawiam

 5. Mariusz w dniu

  Cześć Kuba,
  W sierpniu chce jechać do Chorwacji przez Niemcy i Austrie czy wystarczy mi winieta 10 dniowa jeżeli wjadę do Austrii 07.08 a wyjadę 16.08 bo gdzieś słyszałem za winieta 10dniowa to tak naprawdę jest na 9dni Czy to prawda?
  Pozdrawiam

 6. Witam, mam pytanie. Jeśli kupię winietę i czeską i austriacką, to skąd wiadomo od kiedy mi się ona będzie liczyć? Bo w tekście jest napisane, że ja nic nie muszę uzupełniać. To ktoś mi podczas kupowania gdzieś odznaczy jakąś datę, czy jak? Proszę o wytłumaczenie, bo tego nie rozumiem. Dziękuję

  • Tak jak w przypadku winiety czeskiej, pierwszy dzień ważności winiety określają przedziurkowany miesiąc i dzień miesiąca (widoczne na rancie winiety). Dziurki robi to sprzedawca lub my sami.

 7. witam w sierpniu wyjeżdżamy na 10 dni do Włoch, gdzie najlepiej kupić Winety na Czechy i Austrię, w Polsce czy na trasie proszę o odpowiedz dziękuję i pozdrawiam

 8. a jak kwestia caravaningu? czy z przyczepą całym zestawem o dmc >3,5tony mogę liczyć jeszcze na winiety czy pozostaje e-myto w formie go-boxu?

 9. Damian5 w dniu

  Witam. Zamierzam wybrac sie do Inssbrucka przez Arlbergtunnel na S16. Gdzie pobierana dodatkowa oplata? I Jaki mniej więcej to koszt

 10. Konrad w dniu

  witam,
  czy na dodatkowo płatne odcinki muszę pomimo dodatkowej opłaty mieć winietę…chodzi o to, że będę przejeżdżać przez Austrię do Włoch od strony Niemiec (Ga-Pa), wobec czego do Insbrucka nie będę potrzebować winiety (pojadę niepłatnymi drogami) a od Insbrucka będę miał tą dodatkowo płatną. Wobec czego czy muszę kupować winietę, czy wystarczy tylko ta dodatkowa opłata na odcinku INsbruck -granica?

  • Witam,
   dodatkowa opłata to coś za co musimy dopłacić dodatkowo, poza opłatą za winietę. NA tych odcinkach poza winietą trzeba po prostu uiścić extra opłatę na bramkach. Dlatego lepiej będzie od razu kupić winietę i jechać cały czas autostradami.

 11. Jarosław w dniu

  Witam
  Gdzieś czytałem, że w Austrii policja lubi się czepiać wszystkiego co jest przyczepione do szyby i wg niej utrudnia widoczność. W związku z tym moje pytanko : czy ma jakieś znaczenie to czy winietę austriacką i słoweńską przykleję obok siebie czy jedna pod drugą (oczywiście jak będę wracał do Polski) a może muszę usunąć winietę słoweńską po przekroczeniu granicy słoweńsko-austr. No i przy okazji – czy w Słowenii nie ma z tym jakiegoś problemu?

  • Jeśli policja czepiałaby się 2 winiet, to jak mieszkańcy Austrii czy Słowenii mogliby wyjeżdżać za granicę… Chodzi raczej o ludzi którzy „kolekcjonują” winiety na przedniej szybie i to faktycznie ogranicza pole widzenia.